Събота, 27 Април 2024

Пл. Цветков: На Русе му липсва цялостна концепция за развитие

Пл. Цветков: На Русе му липсва цялостна концепция за развитие
Публикация   18:14     23 Юли, 2011 /     akcent.bg   /     599

Русенският бизнесмен се приема за успял в живота най-вече заради това, че е полезен на хората


 

Инженер Пламен Цветков е на 51 години. Завършил е РУ „Ангел Кънчев” през 1985 год. Магистър е по финанси от Великотърновския университет  „Св. Св. Кирил и Методий”. Работил е 12 години като преподавател в катедра „Електроника“ на РУ „Ангел Кънчев”. През тези години е разработил поредица от учебни програми по различни специалности, включително и за най-новата по онова време специалност „Електронна техника и микроелектроника“. Научната си работа стартира още през студентските си години в областта на автоматизацията на процеси. Автор е на повече от 25 научни публикации в престижни български и международни издания. Първите си бизнес начинания предприема също още като студент, с участието си в големи университетски проекти, финансирани от опериращите през онова време изследователски програми за научни разработки.

 

Първата си частна компания регистрира през 1990 год. – тя успешно работи и до днес, като партньор на американските заводи в Севлиево. През годините е създавал и управлявал успешни фирми, а към настоящия момент е собственик и управител на инженерингова компания за  изграждане на сградни и индустриални инсталации  – предпочитан партньор на големите инвеститори в града ни.  

Работил е и като Директор на Дирекция „Инвестиционна дейност” към община Русе., където е бил ръководил  на инвестиционния процес в общината и е разработвал инвестиционни проекти в областта на инфраструктурата, транспорта и околната среда.

В момента е общински съветник и член на Комисиите по икономическа политика и комунални дейности. Член е на Ротари клуб „Русе-Дунав” и е избран за президент за 2012 - 2013 година.

 

Как оценявате бизнес средата в България и в частност в Русе?

 

- Ясно е за всеки от нас, хората на бизнеса, които създават работни места и плащат данъците си, че българският бизнес, особено през последните години е почти изцяло зависим от политическата върхушка и конюнктура, средата е отчайващо корупционна, създават се монополи с помощта на управляващите, държавата като институция е частично или изцяло абдикирала от отговорностите си. Междуфирмената задлъжнялост е достигнала размери, които стопират работата и буквално убиват малките и средни предприемачи, а този факт трябва сериозно да ни притеснява, защото е заплаха за икономическия стабилитет на държавата.  

Бизнесът формира благосъстоянието на държавата и респективно на общините, ето защо, за мен подкрепата от страна на правителството или общинската администрация е една от основните предпоставки за успех. Макар думите ми вероятно да звучат твърде абстрактно, на практика те означават: опростени правила и процедури, без никаква възможност за интерпретации от страна на служителите, администрация, която уважава бизнеса и цени неговото време.

Както в държавата, така и в Русе липсва цялостна концепция в каква посока трябва да се развива бизнес средата.Последните години показват,че  трудно се адаптираме към динамиката на европейските и световни пазари.

 Смятам, че на Русе му подхожда да се развие като високо технологичен град, със софтуерна индустрия и авангардни високотехнологични приложения, осигуряващи работа за нарастващ брой висококвалифицирани местни и привлечени специалисти в иновативните технологии.

На бизнеса му липсват обучени кадри. Инвестирането в образование и професионално обучение е от изключителна важност. Недостатъчен е броят на хората с подходящи умения, които да запълнят свободните работни места,  изискващи специализирани умения.. Много от големите компании изпитват недостиг на квалифицирани експерти. Затова е необходимо да се променят акцентите в образователната система. Ако градът не може да гарантира наличието на достатъчно високообразован персонал, чуждите компании ще започнат да гледат към други държави. Демографските тенденции в световен мащаб са показателни и висшите мениджъри вече идентифицират „битката за служители“ като основно предизвикателство пред бизнеса.

Каква е  грижата на всеки един работодател?

Да осигурява заетост – изключително трудна задача в наши дни. Добрият ръководител трябва да мотивира служителите си и да бъде отговорен както към тях, така и към работата и поетите ангажименти. Убеден съм, че истинският човек на бизнеса или мениджър умее да съчетава  и отстоява интересите както на фирмата, така и на персонала. Няма компания, институция или каквато и да е друга структура, която може функционира пълноценно и ефективно без решаващия фактор - хората.

Очаквате ли да получавате признание от другите?

Трудностите в живота ни карат да забравяме простичките неща, защото битката за оцеляване, която непрекъснато водим през последните години отнема силите  и ни лишава от емоции. Никой не е получил признанието, за което вероятно тайно си мечтае. За мен е важно хората, които са до мен – приятелите ми, семейството ми, партньорите ми в бизнеса и политиката да разбират и споделят, това, което аз считам за важно и стойностно, а именно – отговорността към казаните думи и поетите ангажименти, радостта от успеха на другите, почтеността във всяко едно начинание.

Как се вижда инженер Пламен Цветков, успял ли сте в живота или не?

Успехът е нещо, което се свързва с ценностната система на човека. За някои успехът са пари, коли и демонстрация на стандарт. За мен успехът е да  съхраниш достойнството си на личност и гражданин, въпреки превратностите и изкушенията на живота. Бих казал, да, успял съм в живота, защото в ужасните години на прехода винаги намирах сили да отстоявам позициите си и да продължавам напред.

Не е лесно и като че ли е малко смущаващо един човек да определи себе си като успял. За мен решимостта да рискуваме и създаваме, така както с размах са го правили някогашните градители на Русе, да бъдем полезни за себе си и за обществото е това, което аз наричам успех.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още