Неделя, 22 Декември 2024

Пламен Стоилов:3,6 млн. лева ще тегли Община Русе за съучастие в европроекти

Пламен Стоилов:3,6 млн. лева ще тегли Община Русе за съучастие в европроекти
Публикация   17 Ян, 2013   /     интервю на Румен НИКОЛАЕВ- част II   /     691

Кметът категоричен: Няма да се кандидатирам за депутат

 

- Има ли Пламен Стоилов интерес към политиката и към депутатските банки?
Категорично съм заявил, че единственото, което ще прави, е да бъде кмет и нищо друго, докато изпълни Програмата си. Няма да се кандидатирам за депутат, нямам такива амбиции…
- Защото някои Ви слагат тук-таме, просто да изчистим подобно говорене…
            Ето, сега заявявам ясно и категорично, аз ще бъда кмет и само кмет докато изпълня на 100 процента програмата си и всичко свързано с нашия проект „Възраждане на Русе”. За мен в момента партията е Русе. Свидетели сме били на много случаи, при които мой колега тръгва успешно и след две години решава да прави кариера. Аз своята кариера съм я направил много отдавна, на различни места. Единственото, заради което съм се ангажирал с проекта ГЕРБ, като областен управител, като кмет, е заради убеждението ми, че мога да помогна на града си. За да сложим край на спекулациите- аз съм и си оставам кмет на Русе, поне до края на този мандат.
- Русе и Дунава- това е тема, която доста сърцато сме обсъждали преди и след изборите. Но не смятате ли, че все още сме на етап говорене, не става ли вече прекалено дълго да се чака нещо да се случи, без самите ние нищо да не предприемаме?
Аз разбирам и въпроса, и нетърпението на гражданите, защото в нашия град много неща са спрели. Няма как за една година да компенсираш 21-22 годишно бездействие. Много пъти съм обяснявал причината защо в Русе нищо не се е случвало- липсвала е последователна политика. Промените могат да се извършат само с едно дългосрочно планиране и изпълнение, което почива на една изградена стратегия и визия за развитие. Естествено е Русе да се развие като един модерен европейски град на река Дунав, каквито са в Германия, Австрия, Унгария. Това обаче може да се постигне с много пари. В условия на криза, независимо относителната стабилност, каквато има страната ни, тези пари може да дойдат само от Европа. Нашето задължение е да можем да ги поискаме и да ги получим. Това означава да имаме готови, разработени проекти. Само с искане и с идеи това няма да се случи.
Затова, много сериозно и отговорно се обръщаме към периода 2014-2020 г. Не може за един мандат да направиш Русе от умиращ град да стане перлата на Дунав. Необходима е една дългосрочна политика, приемственост между екипите на управлението.Надявам се, нашата програма да бъде доразвита и Русе като град-център за реализирането на Дунавската стратегия в България, като водещ град в Асоциацията на Дунавските общини, да бъде градът, който ще генерира проектите, които ще се реализират по река Дунав.
Заложили сме проекти като втори мост над Дунава, панорамен път от Силистра до Видин по поречието на реката, велоалеята по панорамния път, както и редица други, свързани с реката. Това са скъпи проекти, които можем да реализираме само с привличане на средства по Дунавската стратегия. Разбира се, ние няма да чакаме, защото имаме една голяма брегова ивица от 3,5 км., която може да стане едно изключително привлекателно място за отдих, атракции, за приходи за града.Проблемът е в това, че досега само е говорено, а проекти няма. Има идейни, които не значат нищо. Затова, сега ще кандидатстваме за техническа помощ- проект на стойност около 1,5 млн. лева, с които да направим 10 и повече проекта. Част от тях касаят и бреговата ивица, която е разделена на ЛОТ-ове.
Кръглата маса за Дунавското крайбрежие, която организирахме в средата на 2012г. беше много полезна. Преценихме обаче, че провеждането на конкурс за архитектурен проект няма да доведе до нищо повече от изхарчване на 50 000 лева. Затова решихме това да става на ЛОТ-ове.
- Да, така е, ясно е, че не можем да финансираме сами големи проекти, но не са необходими много средства, за да се направи една алея под хижа Приста, където и без това русенци отиват лятото и почиват…
            Дори в момента някой да ме обвини в правене на политика, а управлението е политика- много е важно правителството, министрите да те подкрепят. Ние сме взели 31 държавни имота. След много, много години, приключи сагата с Гребната база. Сега сме на път да приключим замяната, която се опитваме да реализираме за трети път, и да си вземем Лесопарка, където да направим Зоопарк и да се облагороди района. Другата част от тази замяна е Западен парк „Приста“, който включва този терен.
В момента подготвяме документи за изграждане на рибарско селище, като по този начин ще се направи една връзка между района на МЕТРО и източния край на Западен парк „Приста“.За нас е важно Русе да има паркове и извънградски зони за отдих, а ние нямаме такива. Лесопаркът е прекрасно място за отдих, но трябва да се облагороди и благоустрои. Да не говорим, че във вилните зони отпадъчните води се изливат с незаконни канализации, особено тези край езерото в с. Николово. Имаме изградени проекти за Николово, Тетово и Мартен, като тяхната линия за финансиране се отваря през 2014 г.
Желанието ни е подетата от нас линия за привличане на евросредства да не спре с тези 200 млн. лева. Тук трябва да се прави това, което много преди нас се прави в Бургас, София и в Пловдив. Ние вървим с 4 години закъснение…
- Как оценявате местните данъчни налози, които плащат русенци- малки ли са, достатъчни ли са за бюджета, как оценявате събираемостта им?
            Това, което ще бъде показано в отчета за изпълнение на бюджета е, че промените, които бяха направени, бяха удачни. Имаме преизпълнение на събираемостта, т.е. тя е драстично увеличена. Има и над 3,6 млн. лева събрани недобори, пари, които е трябвало, а не са били събрани.
Политиката на общината е да се събира максимално висок процент на дължимите към нея суми. За 2013 г. не са увеличавани ставки. Разбирането ни е, че приходната част в бюджета не трябва да расте от данъци, а чрез по-предприемчиво разпореждане с общинска собственост, с приватизация на имущество, както и с използване на различни финансови механизми. Тази година бе теглен кредит по ФЛАГ, като по този начин бяха спестени пари от бюджета и не допуснахме кметът да тегли пари от сметката за битовите отпадъци.
- Колко проекта очаквате тази година да се стартират и да се финансират- колко пари и откъде ще вземе Община Русе за съфинансиране?
От 12 наследени проекта - всички първоначално заварени в критично състояние –вече успешно финализирахме6. Останалите 6 са все още в процес на реализация.
Само през 2012 г. спечелихме нови 14 проекта на обща стойност 61 млн. лева. Депозирани са 10 нови проектни предложения за над 110 млн. лева.
Конкретно на въпроса- след като уточним кои процедури и сключим договорите, ние задължително ще търсим финансиране от фонд ФЛАГ. Става въпрос за изгоден краткосрочен двугодишен заем.
 - И все пак, за каква сума става въпрос?
По предварителни разчети ще бъдат изтеглени около 3,6 млн. лева. Най-точно тази цифра ще стане ясна до месец-два. Беше извършен анализ дали да бъде изтеглен дългосрочен креди от банка или да се ползва ФЛАГ, но на този етап финансистите са на мнение, че вторият вариант е по-изгоден. А и да не забравяме, че все още плащаме кредит за Доходното здание, с който на практика построихме нещо, което после съборихме, за което общината загуби 3 млн. Реално спечелиха само фирмите, които строяха и събаряха…
Какви са очакванията Ви за 2013 г.в областта на финансите?
-                      Ако разчитаме само на бюджета, в този град няма да се случи нищо по-различно от досега. В условията на криза, можеш да реализираш инфраструктурни проекти, които да променят условията на живот и да помагаш на социално слабите само и единствено ако използваш парите, които идват по европейските програми. Затова, и нашата политика в четиригодишния мандат се базира на осигуряване на финансиране на основните цели, които имаме със средства от еврофондовете. Знаете, че за 2 години сме си поставили за цел да бъдат привлечени 200 млн. лева.
Изминалата 2012 г. може да се определи като успешна в тази посока. Без да давам и да правя оценка на моите колеги от предишния екип, трябва да кажа, че всички наследени проекти бяха на ръба на провала. Хубавото е, че ги спасихме и само за една година успешно управлявахме евросредства на обща стойност над 72 милиона лева. Новоразработените ни проекти, които очакваме да стартират в следващите седмици и месеци, възлизат на над 110 милиона лева.
2013 г. ще е ключова и важна, защото сега тези договори ще започнат да се изпълняват и предвидените по тях пари ще започнат да пристигат в Русе и реално да влизат в икономиката. Това ще даде положително отражение и върху останалите сфери на живот. Тези пари ще се усвояват от фирми, голяма част от които са русенски, и чрез тях ще стигнат до русенци под формата на заплати. Тези 200 млн. лева ще доведат до сериозна промяна в града и общината - като започнем от визията, преминем през жизнения стандарт на хората и стигнем до развитието на Русе като цяло.
 


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още