Днес (11.12.2012 г.) се проведе пресконференция, организирана от ГС “Алцхаймер-България”, на която бе представена острата нужда от изготвяне на Национален план за справяне с болестта на Алцхаймер и други форми на деменция, както и старта на Националната подписка за приемане на Европейска писмена декларация 80/2008, засягаща основните европейски приоритети за справяне с болестта. Подписката е важна стъпка към прокарването на Национален план и показва прякото становище на гражданите на РБ.
В момента деменциите са третото по социална и здравна значимост заболяване след сърдечно-съдовите и онкологичните. По данни на националното проучване около 100 000 са диагностицираните случаи на деменция у нас, около 60% от които са на болест на Алцхаймер. Като се има предвид, че за всеки болен в краен стадий на болестта са нужни грижите поне на двама близки, поради липсата у нас на достатъчно квалифицирани и достъпни професионални грижи, то цифрата на засегнатите от болестта рязко се увеличава. А ако вземем предвид световната статистика, то това число ще се удвои и дори утрои до 2050 г. Водещите медици в световен мащаб говорят за заплахата от “епидемията Алцхаймер”.
Въпреки това у нас все още липсва стратегия за справяне с проблема. За да даде публичност на проблема и да задвижи изготвянето на механизъм за действие спрямо болестта на Алцхаймер ГС “Алцхаймер-България” проведе първия за България международен семинар по проблемите на Алцхаймер, на който взеха участие представители от 3 държави - България, Чехия и Македония. Основната задача на работните групи бе да обсъдят стратегия за изготвяне на Национален план за борба с болестта на Алцхаймер и други форми на деменция по време на криза. Набелязана е поредица от стъпки за действие, най-важни сред които са ранна диагностика, обучение на специализирани кадри за грижа, създаването на дневни и консултантски центрове, групи за взаимопомощ, реимбурсиране на медикаментите за Алцхаймер. От февруари т.г. Здравната каса трябва да реимбурсира част от парите за лекарства след решение на ВАС и промяна в Наредбата за реимбурсация, но до днешна дата нито един пациент не е получил обратно полагащата му се сума.
Важна стъпка към въвеждане на Национален план е започналата през месец ноември т. г. Националната подписка за приемане на Европейска писмена декларация 80/2008. Тя е гласувана и приета от Европейския парламент, в това число и от български евродепутати. Ред страни в ЕС я използват като база, върху която да изготвят Национални планове и стратегии за справяне с болестта на Алцхаймер. Подписката цели да обърне внимание на управлението на РБ от острата нужда Декларация 80 да бъде взета под внимание и у нас. В Декларацията са набелязани най-неотложните проблеми на засегнатате и семействата им, за които все още няма адекватно решение.
Болестта на Алцхаймер представлява водеща причина за изпадане в зависимо положение. Едноврменно с това у нас липсват достатъчно обучени лица, които да предлагат професионални грижи за болните. Има нужда от обучителни курсове, които да подготвят такива кадри. От една страна това ще отвари нови работни места, от друга - близките, на които се налага да излязат извън социалния живот поради 24-часовите грижи, ще имат възможност отново да станат активна сила на трудовия пазар.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай