Продажбите на софтуерни продукти и услуги в България нарастват с 6% за 2011 г. спрямо 12% за 2010 г., а повечето участници на пазара очакват възходящата тенденция да се запази и през тази година. Това показват резултатите от годишното изследване "Барометър на българската ИТ индустрия", представено във вторник от Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). Проучването е изготвено в партньорство с консултантската компания GOPA Consultants и включва статистика за периода 2009 – 2011 г., както и прогнози за 2012 г. То е направено в периода март – април 2012 г. сред 40 компании, членуващи в БАСКОМ и Българската уеб асоциация (БУА).
Едногодишна криза
"Така кризата в бранша при нас продължи само една година – през 2009 г.", заяви Георги Захариев, член на УС на БАСКОМ. Устойчивият ръст на софтуерния пазар в страната е генериран предимно от износа, чийто дял през последната година е 56% от всички продажби, реализирани от участниците в запитването. През 2009 г. този процент е бил 53, а през 2010 г. - 52. Основните дестинации за експорт традиционно са Европейският съюз (над 60% от целия износ) и САЩ (над 30% от него).
"Гледайки резултатите и предвид факта, че над 50% от продажбите са експорт, нашето развитие следва глобалната криза, а не кризата в България. И тъй като в САЩ най-силно кризата се усети през 2009 г., това се отрази силно и на нашите фирми през същата година", добави и председателят на БАСКОМ Георги Брашнаров.
По груби сметки само производителите на софтуер отчитат годишни продажби от 750 млн. лева през миналата година. Също на толкова се изчислява хардуерният бизнес, а два пъти по-високи са продажбите в телекомуникационния сектор.
Пари има, служители - не съвсем
Ръстът на приходите в сектора се отразява положително и на броя заети работни места. През 2011 г. бройката заети в технологичните компании, отговорили на запитването, е нараснала с 10% спрямо 2009 г. Очакванията на половината от участниците в анкетата са за ново увеличение с 10% през 2012 г. Наблюдава се и нарастване на средната работна заплата, като през изминалата година тя достига 2388 лв., или с 9% повече от предходната. Според БАСКОМ служителите в софтуерната индустрия са едни от най-добре платените професии в страната. Независимо от добрите доходи и условия на работа в сектора от БАСКОМ твърдят, че се затвърждава тенденцията за недостиг на добре подготвени кадри. Според данните на браншовата организация средно във всяка от компаниите има по осем незаети работни места. Като цяло за запълване на отворена позиция са необходими средно около два месеца.
Поради тази причина от софтуерната индустрия ще представят до края на октомври своите първоначални изисквания към образователната система в страната, обявиха от БАСКОМ. От асоциацията смятат, че за да се покрие дефицитът на кадри, трябва да бъде осъществен качествен скок и реформа на училищното и университетското образование, както и на професионалното развитие след тях. От софтуерната индустрия ще настояват изграждането на икономика на знанието в България да се превърне в стратегически приоритет за държавата.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай