Петък, 27 Декември 2024

Четвъртият оператор на БТК

Четвъртият оператор на БТК
Публикация   14 Ноемв, 2012   /     capital   /     468

Сделката за телекома приключи, като най-голям акционер ще е дружество на Цветан Василев

 

 Осем години след приватизацията БТК отново е продадена. И новият, четвърти собственик пак е финансов инвеститор. В края на миналата седмица "НЕФ телеком България" е продала дела си от 93.99% в компанията на новорегистрираното дружество "Вива телеком България", става ясно от седмичния бюлетин на Централния депозитар. С това се слага и краят на едно дълго преструктуриране на задълженията на компанията. И се дава началото на първото по рода си управление на БТК, поето основно от местен играч в лицето на Цветан Василев, който ще държи най-големия пакет в телекома.

              Българско-руският телеком

   Новият стопанин на БТК е консорициумът между българската Корпоративна търговска банка (КТБ) и инвестиционното звено на руската ВТБ банк - VTB Capital (VTB), които чрез свои свързани дружества поемат основна част от капитала на компанията. След прехвърлянето, осъществено на извънборсов пазар за сумата от 265 млн. евро, "Вива телеком България" вече притежава 93.99% от телекома. Дружеството обаче само ще е физическият държател на акциите, а реалното разпределение на собствеността е поделено на по-горни нива в структурата от компании, които са регистрирани извън България. Пряк притежател на "Вива телеком България" е наскоро регистрираното в Люксембург InterV Investment. Подобна структура на собствеността БТК имаше и досега с разликата, че всички специално регистрирани за сделката дружества бяха в Холандия.

    Реалните бенефициети, т.е. истинските стопани на БТК, са компании около КТБ и основния й акционер Цветан Василев чрез дружеството му "Бромак", VTB Capital и част от кредиторите на групата, които се съгласиха да превърнат вземанията си в капитал. Първоначалното споразумение между страните предвиждаше фирмите на КТБ и VTB да си поделят поравно 73% oт дела на стария собственик, т.е. по около 34% от контрола в компанията, а остатъчният дял (до 94%) да поемат кредиторите с преобразуван дълг в капитал. Естествено непроменена остава собствеността на останалите близо 6%, които се държат от дребни инвеститори.

    Най-големият акционер

  "Сделката е приключена. "Бромак телеком инвест" ще притежава около 45% от БТК", заяви Цветан Василев, едноличен собственик на "Бромак" ЕООД и мажоритарен акционер в Корпоративна търговска банка. Той не посочи повече подробности по сделката, но ако се съди по думите му, че дружеството "Бромак телеком инвест" ще има около 45%, значи то получава малко по-голям акционерен дял от останалите страни в сделката.

   "Бромак телеком инвест" всъщност е новорегистрирано дружество, в което основен акционер с 99.5% от капитала е "Бромак", което пък е еднолична собственост на Цветан Василев. Макар новият акционер в БТК да е "Вива телеком България", истинският акционер от групата на КТБ ще е специалното дружество "Бромак телеком инвест". То е с първоначален капитал от 120 млн. лв., а преди дни е било решено сумата да бъде вдигната до 170 млн. лв. Това увеличение предстои да бъде вписано в Търговския регистър.

         Оттук насетне
 
  След като вече има нови собственици и реално предстоят да се довършват малки детайли по сделката, оттук насетне БТК я очаква нов мениджмънт. По думите на Василев бъдещият борд на компанията ще включва както настоящи мениджъри с цел запазване на приемствеността в управлението, така и нови лица, които ще олицетворяват визията и стратегията за развитие на телекома. "До 15 дни трябва да се свика и извънредно общо събрание за промяна в борда, а до средата на януари ще е ясна и новата стратегия за развитието на компанията през следващите три до пет години", допълни той.

   Освен това сделката доведе до намаляване на общия дълг на групата от около 1.7 млрд. евро до 588 млн. евро посредством частично изплащане, преобразуване в акции и отписване на останалата част. Съгласно предложените от инвеститорите условия за преструктуриране те трябва да са предоставили и 130 млн. евро на обезпечените кредитори на групата срещу мажоритарното дялово участие.
   Предстои новите инвеститори да отправят и търгово предложение към миноритарните акционери. Такъв с блокираща квота е инвестиционен фонд от групата Artio. Все още не е ясно каква ще е цената, но би следвало да не е под тази на прехвърлянето на мажоритарния пакет, което стана на извънборсов пазар при единична цена на акция от 1.916 лв. според информация от интернет страницата на инвестиционния посредник Балканска консултантска компания, който е бил страна по прехвърлянето. Тази цена е в горната граница на ефективната цена на акция на придобиването, прогнозирана при обявяването на предложението на КТБ и VTB. Тогава в съобщение до фондовата борса от БТК посочиха, че тя "ще зависи от степента на упражняване на различните опции от страна на кредиторите и се очаква да бъде в рамките между 0.81 лева и 1.92 лева на акция". Борсовата цена днес беше 3 лв. за акция.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha