Интервю на Румен Николаев със собственика на Булмаркет груп Станко Станков /част IV/
Появата на Порт Булмаркет- то е повече от естествено да го има предвид разположението на фирмата до Дунава?
Ние го регистрирахме като пристанище през 2006 г. Първото нещо, което направихме покрай газта, направихме терминал за газ. Видяхме перспектива да го развием като пристанище и сега работи много добре. Половината от товарите му са наши.

Порт Булмаркет разполага със солидна инфраструктура, която позволява свързаност с ЖП, воден и сухопътен транспорт. Пристанището има и свързаност чрез газопреносна и продуктопроводна мрежа, както и със собствено складово пространство и помпено-компресорна станция.
Доволен съм от тази инвестиция. Екипът и изп. директор Валерий Петров се справят успешно.
Имаше по едно време и кораби за газ. Вече ги няма?
- Направихме първия в България газовоз и работихме с него. След това купихме още един. Но стопирахме бизнеса с кораби след 2014 г. заради обстановката с Крим.
Стана така, че нямаше къде корабите да товарят газ в Украйна, а единственото руско пристанище вдигна прекалено много цените и се наложи да ги продадем.
В момента имаме речни барджи, с които работим добре...
Дойде ред на Си ен джи...
-Да, през 2001 година направихме първата станция в България. В началото ситуацията си беше направо комична- като яйцето и кокошката. Имаш станция- няма кой да зарежда... Повече от година давахме на линизг газови уредби до момента, в който вече се появиха и редовни клиенти.
За да се стигне до моменти, в които се чакаше по два часа на опашка....

За да стигне Булмаркет до Ел ен джи...
- Имахме намерение да правим много велики неща, но не се получиха. По този голям европейски проект финансирането беше частично. Освен при нас, терминал трябваше да има и в Констанца, и на други пристанища по Дунава, където да зареждат корабите.
За съжаление в Констанца не се реализира и тази идея не сработи.
В момента този терминал ние го използваме, за да зареждаме нашия автопарк и NLG камионите. Определено използването на този вид гориво е изгодно
Говорейки за LNG- това е единствената алтернатива за екологичен и икономичен отговор за променящия се транспорт. Например въглеродният диоксид , отделян от този камион, е до 95 процента по-малък от дизеловия еквивалент.
В икономичен план- в сравнение с чисто дизелов еквивалент на нова машина с този на LNG- с 45 на сто са по-ниски разходите за гориво. В много държави, включително и в България, има облекчения до нулеви пътни такси. У нас такъв автомобил плаща 50 процента от камионт Евро 6 /т.н. модерен ТОЛ/.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай