Необходимият нетен месечен доход за издръжка на тричленно семейство (двама възрастни и едно дете до 14 г.) в България е 2748 лв. към края на второто тримесечие на 2025 г. От 1526 лв. нетен месечен доход се нуждае един работещ човек, живеещ сам. Това сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). От синдиката представиха на пресконференция резултатите от наблюдението на потребителските цени и заплатата за издръжка.
Необходимият за издръжка доход нараства с 0,4% на тримесечна база и с 5.1% на годишна база.
В сравнение със същия период на миналата година, през 2025 г. 133 лв. повече са нужни за издръжка за тричленно семейство и 73 лв. повече за сам работещ.
Тази статистика показва устойчив и значим ръст на необходимите средства, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.
По данните на КНСБ 1967 лв. бруто месечно възнаграждение трябва да получава един работещ, за да покрие нуждите си, посочи той. По думите му в София дори са нужни повече пари. При един работещ родител в тричленно семейство следва неговият доход от труд да е не по-малък от 3541 лв. брутно, за да осигури необходимите средства за издръжка на цялото домакинство, коментира също Димитров.
През май 2025 г. над 1 милион и половина души са с осигурителен доход под брутната заплата за издръжка от общо 2 милиона 643 хиляди осигурени лица. По думите на Димитров има нарастване на възнагражденията, страната ни продължава да е и с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС.
Цените на храните нарастват почти два пъти спрямо средните на европейско ниво, заяви зам.-директорът на Институт за социални и синдикални изследвания и обучения (ИССИО) Виолета Иванова. В България храните нарастват с 6.3%, а на европейски нива ръстът е 3%, посочи тя. По-сериозно покачване има при хляба, хлебните изделия и зърнени храни, а също така и при яйцата и млечните продукти. Отчита се ръст с 1.4% на хранителните стоки на тримесечна база. При кафе, чай и какао (с 6.9%), плодове и плодови консерви (с 6%), месо и месни продукти (с 2.1), яйца (с 2.1%), рибата и рибни продукти (с 2%.). Не се наблюдават спадове при цените на хранителните стоки на годишна база при нито една група артикули, коментира Иванова. Групата на нехранителните стоки и услуги през последното тримесечие бележи спад от - 0.3%, при ръст от 3.6% на годишна база.
Иванова добави, че според данни на Евростат за Хармонизирани индекси на потребителските цени (ХИПЦ), България отчита 2.9% инфлация, като изпреварва ръста на средните нива за Европейския съюз, които отчитат ръст от 2.2%. От синдиката продължават да настояват за транспониране на Директивата за адекватните минимални работни заплати и Директивата за прозрачност в заплащането. Изготвяне на дефиниция и методология за официално измерване на заплатата за издръжка, а минималната работна заплата да се приближи до нейното равнище, е друго искане на КНСБ.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай