Четвъртък, 17 Юли 2025

Лошо управление на водите: Над 500 000 българи на воден режим това лято

Лошо управление на водите: Над 500 000 българи на воден режим това лято
Публикация   17 Юли, 2025   /     akcent.bg   /     63

Русе не е сред районите в страната, които имат проблеми с водата

   Стотици хиляди българи всяко лято са без вода. Проблемът не се решава – напротив, задълбочава се. С всяка изминала година броят на хората без вода расте.

   Към момента в 60 общини, в които живеят около 200 000 души, са на режим на водата. Прогнозата е над 500 000 българи да бъдат засегнати от безводие, ако не завали веднага. За сравнение, миналата година техният брой е бил около 400 000. Това съобщиха независимо един от друг Борислав Сандов, бивш вицепремиер по климатичните промени и министър на екологията в периода 2021 - 2022 г., и Георги Стефанов, координатор "Климат и енергия" във Фонда за дивата природа (WWF).

   Най-застрашени от безводие са райони в Северна България, защото не се използва река Дунав, както и населените места, които разчитат на местни каптажи.

  Наред с климатичните промени, основните причини за липсата на вода са лошото управление на наличните ресурси у нас, старата водопреносна мрежа и кражбите, единодушни са експертите.

              Язовирите са пълни на две трети

Комплексните и значими язовири за битово и питейно водснабдяване са пълни средно над две трети от обемите си (69%), а за напояване - над една трета (36%). Пълни са водоемите за производство на електроенергия - над 77%. Това показват данните към 15 юли 2025 г. от всекидневия бюлетин, който публикува  МОСВ.

Като цяло обемите на язовирите намаляват в сравнение със същия период година по-рано. Единственото изключение е за комплексните язовири за енергетиката, сочат данните на МОСВ.

Тенденцията от 2022 г. насам е за последователно спадане на нивото в язовирите в страната.

               Загубите на вода

Другият голям проблем е свързан с остарялата водопроводна мрежа и магистрални водопроводи от 50-те и 60-те години на миналия век, както и от кражбата на вода, която е в големи размери, посочиха експертите.

"Всяка втора капка се губи преди да достигне до потребителите", смята Борислав Сандов. Той посочи, че в страната има 500 населени места, които изобщо не са обслужвани от ВиК оператор. По думите му това е около 10 на сто от населените места у нас.

Борислав Сандов посочи, че 44% от водата, която влиза в мрежата, не се измерва при входа.

Около половината от водоизточниците нямат дори разрешително, издадено по надлежния ред от Басейнова дирекция за водоползване за санитарно-битови нужди, каза бившият екоминистър.

  



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha