По инициатива на Местния комитет „Васил Левски“, Сдружение „Воля“ и Общинската организация на ОСЗР-с. Ряхово беше създаден инициативен комитет за набиране на средства за изграждане на паметник на Апостола на свободата-Васил Левски в с. Ряхово.
След две години и половина упорита работа, обществеността и жителите на с. Ряхово имат честа и удоволствието да открият в чест на 188 мата годишнина от рождението на Апостола на Свободата изградения паметник във негова чест на 16.07.2025 г.-два дни преди неговото рождение. Събитието ще се проведе от 11 часа пред сградата на Здравната служба. Участие ще вземе НВУ "Васил Левски" - Велико Търново.
На базата на исторически факти инициаторите предлагат да се учреди МЕСТЕН КОМИТЕТ „ВАСИЛ ЛЕВСКИ“ с.РЯХОВО, общ.СЛИВО ПОЛЕ.
Местния комитет е учреден на 12.10.2023 г. в лекционната зала на НЧ „Познай себе си,1911“ с. Ряхово, избран е УС и контрольор и започва активна работа по събирането на средства и изграждането на паметника на Апостола.
Така инициаторите Ангел Димитров, Димитър Йорданов, Йорданка Тонева, Атанаска Халачева и други активисти и с активното съдействие на Валентин Атанасов – кмет на Община Сливо поле /според инициаторите/ спонтанно, на базата на изложените исторически факти за дейноста на Левски в с. Ряхово, се ражда идеята за построяване на паметна плоча с лика на Апостола на свободата.
Под прякото ръководство на Левски и отец Матей-Миткалото организирането на революционен комитет,организирането на втори таен канал през Дунава при Ряхово,първия таен канал е организиран при с.Кривина.
Със своето географско положение Ряхово се оформя по онова време като пристанищен център с много лодки и каяци,който разнасят селскостопанска продукция по румънските пристанища.По това време всяка година през месец април в западния крайна Ряхово се организира голям панаир на земеделска продукция и добитък.
Друга особеност на Ряхово по това време е,че са назначени четири-пет свещеници, които водят църковните служби в Ряхово и съседните села. Още през 1840 г. Уста Досю построява църквата в Ряхово и две стаи към нея където децата се обучават на четмо и писмо. По онова време Ряхово е духовен център на района с много българско население – със собствена земя и добитък, знаещо да чете и пише.
В последните дни на панаира началото на април 1869 година пристига Левски (под името Стан Станчулеску – тежък търговец на зърнени храни и добитък от Румъния),придружен от негов сподвижник Христо Иванов- Големия и отец Матей - Миткалото, отсядат в къщата на учителя Върбан Петров Василев.
За войвода е определен поп Георги, четирмата посещават черквата в Ряхово и там полагат клетвата, след това запознават поп Георги с изискванията на които трябва да отговарят подбраните лица, дават му скица с номерата които трябва да дадат на четниците с оглед да не се споменават имена а само номера.
Предстоят на тримата в Ряхово се оказва много полезен и дава възможност да проверят стоянката на лодките и каяците на българския бряг на р. Дунав. Посещават острова и лично установяват минаващите преди обяд и след обяд гранични корабчета.
Около 27 май 1870 г. Левски идва в Русе като тежък румънски търговец, и за втори път в Ряхово да провери тайните канали Кривина-Ряхово за връзка с Румъния.
На 10 юли 1872 г. е прехвърлен с лодка нелегално в с. Ряхово – втория таен канал, но не успява да се срещне в войводата поп Георги и на другия ден се връща обратно в Румъния.
Това са трите посещения на Апостола в с.Ряхово описани в книгата „СКАЗАНИЕ ЗА АПОСТОЛА НА СВОБОДАТА“, като през 1869 г. фактически се създава комитет и се формира изгражда чета с войвода поп Георги.
За по-малко от две години мрежата от тайни комитети обхваща огромна част от българските земи.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай