Предсрочни избори за кмет на Варна, усещане за безалтернативност, разпад на коалицията ПП-ДБ и нови конфигурации? Една от тези хипотези, а защо не и трите, са възможните отговори за атаките срещу "Продължаваме промяната" (ПП), които стигнаха и до върховете на партията. След като единият от съпредседателите ѝ - Кирил Петков изненадващо подаде оставка и като партиен лидер, и като депутат с аргумента, че поема отговорност за лоша кадрова политика в София, другият - Асен Василев, бе замесен в разследване за корупция.
Събитията отключиха верижен процес на напускане на партията от активисти и общински съветници и напрегнаха отношенията с коалиционния партньор "Демократична България" (ДБ). ПП извърши спорни политически маневри - подкрепи четвъртия вот на недоверие срещу правителството, заедно с националпопулистите и евроскептиците от "Възраждане", "Величие" и МЕЧ.
Символично един глас дадоха и от ДБ - "в подкрепа за сваляне на правителството". "Кухи вотове обслужват управляващите, дават им повече легитимност и позволяват да се подиграват на проруската опозиция. Ние нямаме намерение да се нареждаме на "руското влакче", заяви съпредседателят на ДБ Божидар Божанов.
Днес националното ръководство на ПП трябва да реши кога депутатите им да внесат собствен вот на недоверие - обещан още преди решаващото "да" за еврото. Изглежда, че няма да чакат септември и ще действат до края на лятната сесия. За да съберат нужните 48 подписа, ще им е нужна подкрепа от ДБ, от националистите и/или от "Алианс за права и свободи". ПП разчита, че тази парламентарна тактика ще ги извади от ъгъла на ринга, където ги притиснаха корупционните скандали. Без участието на ДБ обаче мобилизацията ще изглежда слаба, а ПП ще бъдат атакувани с обвинения в корупция след акциите в София и Варна.
Две седмици след като полицаи и служители на антикорупционната комисия изведоха от кабинета му заместник-кмета на София Никола Барбутов - от квотата на ПП, същата съдба сполетя и варненския кмет Благомир Коцев. Обвиненията към двамата са свързани със злоупотреби с обществени поръчки и партийно финансиране. Барбутов и задържаният с него експерт Петър Рафаилов бяха обвинени в участие в организирана престъпна група (ОПГ) за корупция и предлагане на подкупи и оставени в ареста. Според запис, изтекъл преди ареста им, се обсъждат схеми за печелене на обществени поръчки, като 5-6% от стойността им трябвало да се заделя за ПП.
За ОПГ, подкупи и пране на пари Софийската градска прокуратура обвини кмета на Варна. Късно снощи Софийският градски съд постанови най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" за Коцев и арестуваните заедно с него общински съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов и бизнесмена Ивайло Маринов. А в съдебната зала прокуратурата назова депутата и лидер на ПП Асен Василев като лицето с имунитет, което трябва да бъде привлечено като обвиняем в организираната престъпна група. Василев е причината делото да е в Софийския градски съд, който гледа дела срещу висши държавни служители и лица с имунитет, а не в Окръжен съд-Варна. Самият той публично заяви, че ще се откаже от имунитета си и ще съди набедилата го Пламенка Димитрова - свидетелка по делото.
Според показанията ѝ от нея бил поискан подкуп от 10%, вдигнат по-късно на 15% - допълнителните 5% били за Асен Василев. Фирмата на Димитрова "Залива 47-СП" спечелила 17 обществени поръчки от 2000 г. насам за близо 15 млн. лева, но през 2024 г. губи поръчка за хранене за над 1,5 млн. лева. Печели я фирмата на задържания с Коцев бизнесмен Ивайло Маринов.
Ако Асен Василев действително бъде привлечен към наказателна отговорност, ще се нареди до най-емблематичните обвиняеми в най-новата история.
Председателят на "Промяната" ще е третият висш политик в България, обвинен за злоупотреби, другите двама са… комунистическият диктатор Тодор Живков и БКП-функционерът, изиграл основната роля за свалянето му от власт - Андрей Луканов. През 1992 г. по искане на прокуратурата парламентът отне имунитета на Луканов, който бе арестуван и обвинен, че "като първи зам.-председател на Министерския съвет през 1986-1989 г., при условията на продължавано престъпление, действайки в съучастие с длъжностни лица, заемащи отговорно служебно положение, е присвоил обществено имущество в особено големи размери". Но същата година бе освободен, а делото бе прекратено.
Живков, макар и осъден за злоупотреба с държавни средства - за раздаване на коли, апартаменти и представителни пари, успява да отърве затвора, макар и с присъда от 7 години.
Обществото няма илюзии, че когато прокуратурата и всевластната антикорупционна комисия раздрънкат оръжия срещу политически фигури, значи битката не е за законност. Съдебната система у нас отдавна е овладяна до степен, в която всяка разправа може да бъде маскирана като "справедливост" - с изключение на самата справедливост.
Тази подмяна на правосъдие с контрол е общоизвестна, затова и акциите срещу корупцията се възприемат като политическа поръчка - корупция има, но по "нашите" не се удря. Ако този принцип не действаше, Ахмед Доган нямаше да бъде оправдан за хонорара от близо 2 милиона лева като консултант по четири хидроенергийни проекта, свързани с каскада "Горна Арда". Нито пък лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов да се отърве от "Барселонагейт".
Като "политическа репресия" от ПП определиха задържането на Коцев и организираха протест пред сградата на община Варна на 8 юли, в деня на ареста му. Въпреки уверенията на Асен Василев, че гражданското недоволство ще продължи - други засега няма.
Акцията срещу кмета на Варна бе предшествана от серия други, също фокусирани в ПП. Най-значимата от тях е през април 2024 г., когато бе арестувана шефката на митниците Петя Банкова и обвинена за участие в организирана престъпна група заедно с още трима души. Според прокуратурата групата се занимавала с търговия с влияние, подкупи и контрабанда. По-късно бе задържан и един от най-близките сътрудници на Асен Василев - Лъчезар Ставрев. Той прекара няколко месеца в ареста с обвинение за длъжностно престъпление, пране на пари и престъпен сговор и беше пуснат с най-леката мярка "подписка".
Всички тези акции си приличаха по своята зрелищност. В една такава преди два месеца, отново на Комисията за противодействие на корупцията и Софийската градска прокуратура, бе арестуван и шефът на пловдивската митница Мирослав Беляшки, назначен на този пост от Банкова. И той беше освободен и от тази седмица е под домашен арест.
Скандалите може и да не завършат с осъдителни присъди - това показва практиката, но ще произвеждат компромати. Те вече девалвираха значително моралния капитал на представителството на градската либерална общност. Занапред ще размиват антикорупционните ѝ послания и ще заглушават гласовете срещу предопределени избори в съдебната система. След провалената съдебна реформа, за която вече никой не надига глас, това ще е втората убита кауза.
Въпреки че в ГЕРБ и ДПС имаше достатъчно корупционни скандали, в т.ч. и санкционирани за корупция по "Магнитски", тези партии не понесоха особени щети, защото не разчитат на доверие, а на контрол. Когато контролираш институциите и разполагаш със силно разклонени клиентелистки мрежи, осигуряващи хляб и порции, няма нужда да убеждаваш хората. В България с обещания може да се спечели доверието на избирателите, но властта се удържа с мрежи от зависимости.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай