900 млн. лв. за общините ще минат заобиколно през Банката за развитие заради дефицита

900 млн. лв. за общините ще минат заобиколно през Банката за развитие заради дефицита
Публикация   11 Юли, 2025   /     akcent.bg   /     168

Скритите разходи в Бюджет 2025 вече започват да натежават

    Скритите разходи в Бюджет 2025 вече започват да натежават и правят все по-трудна задачата на финансовото министерство да удържи дефицита в рамките на заложените 3% от БВП. Едно от най-тежките пера е тригодишната инвестиционна програма с общинските проекти, която продължава да набъбва и скоро ще достигне 8.1 млрд. лв.

   Депутатите от бюджетната комисия приеха на първо четене в четвъртък единствената предвидена за тази година актуализация на бъджета заради общинските проекти. До 30 юни кметовете имаха възможност да подават искания за промяна, отпадане или включване на нови проекти в програмата.

   В Бюджет 2025 е заложено тази година тя да глътне 1.65 млрд. лв. От тях обаче само 750 млн. лв. директно ще бъдат преведени на регионалното министерство, а другите 900 млн. лв. са записани да минат заобиколно през Българската банка за развитие (ББР). Целта беше те да не се водят дефицит поне към момента на гласуване на бюджета, защото иначе той щеше да надхвърли заложените 3% (6.4 млрд. лв.).

  Инвестиционната програма, която тръгна с Бюджет 2024, беше нововъведение на бившия финансов министър от "Продължаваме промяната" Асен Василев. Той предложи държавата да финансира целево общински инфраструктурни проекти, но на справедлив принцип за всички 265 общини у нас, а не избирателно, според политическата окраска на кмета, с постановления на правителството. Така списъкът с проектите влезе в закона за бюджета и се гласува от Народното събрание, но проблемът от миналата година насам е, че не може да се удържи набъбването му с нови и нови искания на кметовете.

   На всичкото отгоре всички партии харесват списъка, защото през него правят жестове към своите избиратели по места, а и към и своите кметове. Неслучайно актуализацията на списъка в сряда, например, се прие с почти пълно единодушие от бюджетната комисия - 17 гласа "за", 0 "против" и 2 "въздържали се".

   Проектите с актуализацията се увеличават с 406 - от 3066 на 3472 броя, обяви пред депутатите зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев. Така общата стойност на всички включени проекти за периода 2024 г. - 2027 г. набъбва до 8.1 млрд. лв. На всичкото отгоре депутатът от "ДПС - Ново начало" Йордан Цонев даде заявка, че между първо и второ четене могат да се направят допълнителни корекции по таблицата, ако се приеме такъв подход.

  Въпреки че списъкът набъбва, Министерството на финансите не смята да предлага завишаване на финансовия ресурс по програмата за тази година, който остава 1.65 млрд. лв. Но по-важният детайл е, че 900 млн. лв. от тази сума (които са записани за разплащане през ББР) са донякъде висящи, защото ако не бъдат спестени други разходи в течение на годината, тази сума може да доведе до увеличаване на дефицита.

  До момента регионалното министерство е сключило договори за близо 2000 проекта на обща стойност над 5 млрд. лв., каза още Кирил Ананиев. На този фон обаче реално разплатените средства са нищожни - едва 644 млн. лв. от 2024 г. досега, което значи, че големите плащания тепърва предстоят.

  Така най-интересният въпрос става кои проекти ще се разплащат с приоритет. По думите на зам.-министър Ананиев, за да има справедливост, най-напред ще се плащат проектите, за които има сключени договори през 2024 г. и по които има реализирани дейности. От проектите от 2025 г. първо ще се плаща за тези, при които има финално и междинни плащания, после - тези с междинни плащания, и накрая - авансираните.

   За да работи програмата, МФ предлага да отпадне ограничението за поемане на дълг от общините по отношение на инвестиционната програма, както и местната власт да има възможност да разплаща проектите със собствени средства, докато получи парите си от държавата. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha