Папа Лъв XIV насърчи единството и разкритикува остро злоупотребата с власт по време на интронизацията си

Папа Лъв XIV насърчи единството и разкритикува остро злоупотребата с власт по време на интронизацията си
Публикация   18 Май, 2025   /     akcent.bg   /     44

Неотдавна той предложи Ватикана като неутрална територия за мирни преговори между Украйна и Русия.

   По време на интронизацията си Папа Лъв XIV направи обръщение към стотиците хиляди вярващи и официални гости на площад "Свети Петър" с призив за по-голямо световно единство, като остро разкритикува вредното влияние на неконтролирания капитализъм и злоупотребата с власт, предаде ДПА.

   "Свидетели сме на твърде много разделения и страдания, породени от омраза, насилие, предразсъдъци, страх от различното, както и от икономическа система, която изчерпва ресурсите на планетата и изключва най-уязвимите", заяви папата в проповедта си на италиански език.

   След избирането му от конклава на кардиналите за 267-и папа на 8 май Лъв XIV неколкократно апелира към световните лидери да се стремят към прекратяване на международните конфликти. Неотдавна той предложи Ватикана като неутрална територия за мирни преговори между Украйна и Русия.

   Новият понтифик е възприеман като умерен и диалогичен лидер, способен да изгражда мостове както в рамките на Църквата, така и извън нея – черта, която според мнозина е допринесла за неговия бърз избор.

   "Нека първото ни голямо желание бъде това - една обединена Църква, която да стане знак на съгласие и общност, необходими за един помирен свят", каза папата. "Идвам при вас със смирение и почит, като брат, който иска да служи на вашата вяра и радост и да върви с вас по пътя на Божията любов, която ни зове да бъдем едно семейство", допълни той.

   По време на интронизацията новоизбраният папа получи две регалии - символи на папската власт. Това са златен пръстен, на който е изобразен апостол Петър, както и палиум от агнешка вълна, символизиращ ролята на папата като пастир.

   Папа Лъв XIV заяви, че ще остане верен на църковното учение, като същевременно насърчи Църквата да се изправи пред предизвикателствата на съвременния свят, предаде Ройтерс.

   Пред събралото се множество на площад "Свети Петър" той подчерта, че макар Църквата с нейните 1,4 милиарда вярващи да трябва да остане вярна на традициите си, това не бива да я превръща в затворена и изолирана институция. Според него бъдещето ѝ не трябва да включва религиозна пропаганда или борби за власт.

   Той също така изрази загриженост относно прекомерната централизация на власт в папската институция и обеща да ръководи Църквата "без да се поддава на изкушението да управлява като автократ".

   Стотици хиляди вярващи се стекоха на площад "Свети Петър", за да станат свидетели на този исторически момент.

   Събитието маркира официалното начало на понтификата на Лъв Четиринадесети, който бе избран на 8 май за 267-и папа на Римокатолическата църква. Той е първият папа в историята, роден в САЩ.

   На церемонията присъстваха десетки държавни лидери и духовни водачи, сред които и вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс. Кралски особи и висши духовници също пристигнаха в Рим, за да участват в събитието.

   България бе представена на събитието от делегация начело с премиера Росен Желязков. В състава на българската делегация са включени и двама вицепремиери – Атанас Зафиров и Гроздан Караджов.

   Очаква се в кулоарите на интронизацията да бъдат проведени срещи между лидерите, пристигнали във Ватикана за церемонията.

   Папа Лъв XIV ще има лична среща с украинския президент Володимир Зеленски по-късно днес, предадоха световните агенции, като се позоваха на информация от Ватикана.

   Лъв XIV разговаря със Зеленски в понеделник, като това бе първият известен разговор между новоизбрания папа и чуждестранен лидер. Тогава той е подчертал загрижеността си относно войната в Украйна.

   Говорейки минути след приключването на днешната официална церемония, Лъв XIV спомена „мъченическата“ Украйна и призова за „справедлив и траен мир“.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha