Мнозинството българите подкрепят идеята за референдум за въвеждането на еврото от 2026 година, като такива идеи "традиционно получават попътен вятър", става ясно от социологическото изследване на агенция "Мяра" и коментарите на анализаторите.
Общо 63.3% от участниците в изследването подкрепят референдума, докато 35.3% "против“.
Декларативната активност в такъв референдум е висока и само около една десета от запитаните казват, че не биха гласували в подобен референдум или се колебаят.
"Мяра" измерва и евентуалния резултат от подобен референдум. Общо 34.4% от участниците в социологическото изследване са съгласни с въвеждането на еврото от 2026 година. Други 54.9% са против. Останалите няма да гласуват или се колебаят.
"Данните буквално повтарят поредица изследвания назад в годините. Явно е нужна много повече информационна работа – особено на фона на иначе много високото одобрение на българите към Европейския съюз като цяло", се казва в анализа на "Мяро".
Българите остават с много високо положително отношение към ЕС – 64.4%, а отрицателното – 25.5%.
Изследването на "Мяра" показва, че властите са оставили българските граждани в неведение не само за еврото, но и за либерализацията на пазара на тока, която трябваше да се случи от 1 януари, 2026, но бе отложена безсрочно от парламента.
Общо 73.7% от хората не са наясно "предстоящото въвеждане" на либрализацията на енергийния пазар, докато само 25.3% са "по-скоро наясно".
"Мяра" задава въпрос по отношение на множеството различни протести в страната, за да провери дали протестният потенциал към този момент се насочва към властта, или остава по конкретни теми.
Отговорите явно показват, че към настоящия момент явно не е привидяна алтернатива на тази власт и към това правителство има известна търпимост. Малко над 60% не подкрепят внесените вотове на недоверие към правителството от "Възраждане", "Величие" и МЕЧ, като едва 33.2% ги подкрепят.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай