На 6 май България чества един от най-знаковите си празници - Деня на храбростта и празник на Българската армия. Той съвпада с Гергьовден, когато православната църква почита свети Георги Победоносец, символ на мъжеството и закрилник на войската. Честването на воинската доблест в този ден има дълбоки исторически корени, прекъсвания и възраждания, но запазва своето значение като ден на чест, дълг и национална памет.
Празникът се утвърждава още с формирането на Българската армия след Освобождението. С указ № 1 от 1 януари 1880 г. княз Александър Батенберг учредява военния орден „За храброст“, по подобие на руския орден „Свети Георги“. Няколко дни по-късно, с указ № 5 от 9 януари, се определя официален ден за неговото честване - 23 април, денят на свети Георги по Юлианския календар. След календарната реформа през 1916 г., празникът се премества на 6 май.
Снимка: БТА
В началото честването е скромно - панихида в гарнизоните, поздравления, обяд за кавалерите на ордена и ограничени паради в столицата. Във военновременните години (1912–1918) тържествата се провеждат дори на бойното поле, с панихида за загиналите и молебен за живите.
???? Разцветът през царската епоха
С времето традицията се разгръща. През 1931 г. 6 май официално е обявен за боен празник на войската. Кулминация е парадът от 1937 г., когато цар Борис III връчва нови знамена на софийските полкове. Старите, обгорени от куршуми, са изведени тържествено под звуците на „Шуми Марица“. Новите знамена се освещават, а царят лично заковава позлатен гвоздей с вензела си. За първи път празникът започва с тържествена заря на 5 май вечерта - традиция, която продължава след това.
През този период се отдава специална почит на ветераните и инвалидите от войните, а празникът се утвърждава като най-важното военно тържество в страната.
Снимка: iStock
⛔ Забрана по време на комунистическия режим
С установяването на Отечествения фронт, традицията е прекъсната през 1947 г. Празникът на армията е преместен първо на 9 септември, а по-късно - на 23 септември. Гергьовденските паради са отменени, а 6 май е лишен от военния си облик. Мястото на военната слава е заето от идеологически заредени дати като 9 май - Денят на победата, и 6 март - Денят на Дравската операция.
???? Възраждането след 1989 г.
След демократичните промени през 1991 и 1992 г. войската отбелязва 23 август, деня на боевете при Шипка. Но с постановление на Министерския съвет № 15 от 1993 г. тържеството се връща на 6 май като официален празник на Българската армия и Ден на храбростта.
Снимка: iStock
????️ Съвременното честване
Днес 6 май се отбелязва тържествено в цялата страна. В София празникът започва пред паметника на Незнайния воин с панихида и водосвет на бойните знамена. Продължава с военен парад на площад „Княз Александър I“. Той се открива с прелитане на вертолет „Ми-17“, развяващ националния флаг.
От 2012 г. посоката на парада е променена - той започва от Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ и преминава към Президентството, в духа на първите армейски церемонии от началото на XX век.
Денят на храбростта и празник на Българската армия е не просто спомен за героичното минало – той е напомняне за дълга, честта и саможертвата в името на родината. На този ден България отдава почит на своите герои.
Денят на храбростта и празник на Българската армия ще бъде отбелязан и във всички гарнизони в страната.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай