Китай е започнал без много шум да освобождава някои американски стоки от мита, които вероятно обхващат внос на стойност около 40 млрд. долара, в усилие да смекчи натиска от търговската война върху собствената си икономика, пише Bloomberg.
Списък с освободени американски продукти, който обхваща 131 стоки като лекарства и химически продукти, се разпространяваше сред търговци и бизнеси през миналата седмица.
Не е ясно откъде е дошъл списъкът и той не е официално потвърден, но поне пет компании в Китай са успели да внесат стоки от него, без да плащат мита, съобщават запознати с въпроса източници, пожелали да останат анонимни, тъй като информацията е поверителна.
Китай и САЩ освобождават около една четвърт от вноса от мита. Графика: Bloomberg LP
Тези 131 стоки са на стойност около 40 млрд. долара, или около 24% от китайския внос от САЩ през 2024 г., показват изчисления на Bloomberg на база данните на китайските митници.
Ходът е в унисон със стъпки, предприети от администрацията на Тръмп, да освободи смартфони и друга електроника от собствените ѝ „реципрочни“ мита, включително налози от 145% върху Китай. Изключенията от САЩ се отнасят за стоки на обща стойност около 102 млрд. долара, или около 22% от американския внос от Китай миналата година, сочат сметки на Жерар Дипипо, асоцииран директор на RAND China Research Center.
Фактът, че изключенията от Китай до голяма степен отразяват тези на САЩ, показва, че това е по-скоро стратегически ход на страната да се впише в действия на Вашингтон, отколкото чист жест на добра воля. Той показва също, че приоритетът на Пекин е да предпази собствената си икономика от последиците от търговската война.
„Китай вероятно се опитва да смекчи щетите за икономиката си, като предотврати срива на ключов внос. Изключенията не бива да бъдат интерпретирани като сигнал към САЩ, тъй като Китай мълчи за тях, като работи през бизнес канали и избягва публични изявления“, коментира Дипипо.
„Нашето мнение е, че освобождаването на важни и трудни за замяна американски продукти от мита би бил прагматичен подход, който може да смекчи напрежението със САЩ и да обслужи интересите на китайската промишленост. Всичко, което помага за понижаване на температурата в търговската война, е от полза и от гледна точка на избягване на по-широки сблъсъци със САЩ“, коментира Чан Шу, главен икономист за Азия в Bloomberg Economics.
Съществуват плахи сигнали, че безизходицата в търговската война между САЩ и Китай може би се променя. Китайското министерство на търговията съобщи в петък, че преценява възможността за търговски преговори със САЩ, което подкрепи фондовите пазари.
„Неотдавна САЩ изпратиха послания на Китай чрез съответни страни, като се надяваха да започнат преговори с Китай“, съобщи министерството. „В момента Китай преценява това“, допълни то.
Китайски официални представители са започнали да искат от чуждестранни компании още през втората седмица на април да посочват американския внос, който е от съществено значение за дейностите им и не може да бъде заменен лесно, съобщават запознатите източници. Оттогава някои от тези стоки са получили изключения от митата от 125%, които Китай наложи на американски стоки.
Твърди се, че списъкът с изключенията е динамичен и ще бъде коригиран постоянно в зависимост от нуждите на Китай, съобщават запознатите с въпроса източници. Още продукти може да бъдат добавени, а някои може да бъдат извадени, ако Китай успее да намери заместители, коментира един от хората.
Bloomberg съобщи миналата седмица, че китайското правителство обмисля да отмени налозите за някои медицински устройства и химически продукти като етан. Официални представители обсъждат също изключение от митата за лизинг на самолети.
Макар че САЩ внасят много повече от Китай, отколкото Китай от САЩ, изключенията показват областите, в които Пекин все още разчита на американски продукти. Например, Китай е най-големият производител на пластмаса в света, но някои от заводите му зависят от етана, изходна суровина, внасяна основно от САЩ.
Китай вече предостави изключения на две местни компании за производство на пластмаса, които зависят силно от американския етан, съобщи компанията за анализи Vortexa.
Търговската война нанесе тежък удар и на двете икономики. Заводската активност в Китай отчете най-голямото си свиване от декември 2023 г. в първи знак за натиска от митата. Големи банки, включително UBS Group и Goldman Sachs Group, понижиха прогнозите си за растежа на китайската икономика за цялата година до около 4% или по-малко, много под официалната цел на Пекин от около 5%.
Ву Синбо, директор на Центъра за американски изследвания към Fudan University в Шанхай, казва, че макар да не може да потвърди изключенията, те не биха били изненадващи. „Митата са нещо самоналожено. И искаме да контролираме щетите колкото се може повече“, коментира той.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай