Сряда, 23 Април 2025

КНСБ: Колко пари ни трябват, за да преживеем месеца?

КНСБ: Колко пари ни трябват, за да преживеем месеца?
Публикация   23 Апр, 2025   /     akcent.bg   /     162

  Според данните на синдиката сам човек трябва да получава брутна месечна заплата в размер на поне 1521 лева. За тричленно семейство сумата става 2738 лева, като това включва двама работещи възрастни и едно дете до 14-годишна възраст.

Спрямо март месец миналата година издръжката на семейство е скочила със 122 лева, а за сам човек ръстът е 67 лева.

Спрямо 2023 г. пък сега сам човек трябва да изкарва 127 лева повече, а домакинство с едно дете - 299 лева повече.

   Но стигат ли тези пари и според работещите? На „Дунав мост” в Русе срещаме Георги, който е автомобилен превозвач. Според него 1500 лева заплата за сам човек не е достатъчно, тъй като с неговата, която е повече, едва успява да спестява.

Да спестим не може, но връзваме двата края. Колегите в Германия няма една заплата под 3000 евро”, казва Георги Динев.

   Маргарита Денкова продава плодове и зеленчуци на пазара в Монтана. Според нея посочените доходи също са недостатъчни да покрият поскъпването на тока, водата и на хранителните продукти. Изводи прави и от клиентите.

При 6 лева за краставичка всички си купуват най-евтините, бракуваните, за по 2-3 лева. Тричленно семейство - три домата и три краставици, което е 7-8 лева. И това ти е за една салата”, казва Маргарита Денкова.

   А според IT специалиста от Казанлък - Пламен Манов посочените месечни на доходи са на половината от това, което реално е нужно.

Петдесетина процента над тази сума. За млади и активни хора, които водят някакъв живот различен от това само да ходят на работа и искат да живеят здравословно, това със сигурност няма да е достатъчно”, казва Пламен Манов.

  От КНСБ посочват още, че освен скокът в цените на водата и тока, рязкото покачване на цените на храните след връщането на 20% ДДС е необяснимо.

Брашно и хляб поскъпват с 18-19 процента. Говорим за март 2025 към март 2024 година. Директен, моментен, веднага, светкавичен е ефектът от възстановяването на ставките на ДДС. Не поевтиняха, като го махната, но се увеличиха като ги върнаха”, коментира главният икономист на КНСБ Любослав Костов.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha