Неделя, 20 Април 2025

Милен Велчев: Несигурността около митата замразява инвестициите

Милен Велчев: Несигурността около митата замразява инвестициите
Публикация   20 Апр, 2025   /     akcent.bg   /     33

В търговска война по-губеща е страната, която изнася повече, но при глобална търговска война нещата биха били много по-сложни

   Над 60% от големите бизнес шефове в САЩ очакват рецесия през следващите месеци. Нарастващо мнозинство от висшите бизнес ръководители на Америка вече очакват икономиката на САЩ да тръгне надолу в близко бъдеще, според проучване на общественото мнение. Страховете за предстояща рецесия достигнаха „точката на кипене“ през последните две седмици, тъй като тарифната политика на президента Доналд Тръмп за активиране на конкретни мита, последвано от отлагане на някои от тях засили нестабилността на финансовите пазари и предизвика паника сред инвеститори и потребители.

    Тези теми коментира бившият финансов министър Милен Велчев.

   Според него всеки разумен ръководител ще спре инвестициите, докато не се изясни бъдещето, а това носи големи икономически последици.

   „Неизвестността е голяма, не се знае дали ще се върнат митата. Очакват се доста големи икономически последици, ако се върнат. Самата неизвестност поражда кризисни тенденции. Всеки разумен ръководител ще замрази всякакви инвестиции, докато не се изясни бъдещето“, каза Велчев.

   Той допълни, че несигурността около действията на Вашингтон прави бъдещите споразумения много трудни и дори невъзможни за постигане.

   „Позициите на американската администрация са трудни за разбиране, това поставя под въпрос потенциални бъдеще договорености. Постоянно се излъчват противоречиви изказвания от Вашингтон“, допълни той.

   Той заяви, че на теория е възможно икономиката на САЩ да се развива независима от всички, но това е краен вариант.

   „Теоретично е възможно икономиката на САЩ да се развива независима от всички останали. Да няма никакви търговски дефицити. Това обаче е с цената на многогодишен спад, това е краен вариант, който никой не очаква.“

   Велчев смята, че в търговска война по-губеща е страната, която изнася повече, но при глобална търговска война нещата биха били много по-сложни.

   „Когато започне търговска война по-губеща е страната, която изнася повече стоки. Ако износа рязко спадне е логично това да засегне повече производството на изнасящата страна. От друга страна американците сякаш искат да влязат в търговска война с целия свят, това ни кара да мислим за по-сериозни последици за САЩ. Една глобална търговска война ще има по-малко последици за Китай, защото бизнеса с останалата част на света ще продължи. Китай може да пренасочи краткосрочно износа за САЩ към други страни“, заяви Велчев.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha