Вторник, 15 Април 2025

Войната веднъж промени Володимир Зеленски. Сега е време за следващата трансформация

Войната веднъж промени Володимир Зеленски. Сега е време за следващата трансформация
Публикация   13 Апр, 2025   /     akcent.bg   /     102

Украинският президент се учи бързо, но има своите червени линии, които никога няма да прекрачи, смятат анализатори

   С решението си да остане в Киев през февруари 2022 година украинският президент Володимир Зеленски започна своята трансформация от комик във вечерния праймтайм във военновременен лидер на държава, нападната от няколко пъти по-големия си съсед. Това негово решение означаваше, че Украйна ще се защитава още от първия ден, пише кореспондентът на ВВС в Украйна Джеймс Уотърхаус.

   "През годините лично съм стоял срещу него десетки пъти и сега той изглежда по-авторитетен, закален в битките. С непредсказуемостта на втория мандат на Доналд Тръмп - не на последно място и след разрива между двамата в Овалния кабинет, обаче може да му се наложи да се трансформира отново", допълва още той.

   Дали обаче политикът с толкова голям авторитет и влияние у дома и в чужбина ще може да направи втора голяма промяна и да се намести в света на дипломацията на Доналд Тръмп?

   Преди втория мандат на американския президент Зеленски усилено лобираше за оръжия, средства за противовъздушна отбрана, танкове и изтребители, опитвайки се да преодолее притесненията на Запада от ескалация на конфликта. "Зеленски постъпваше много умно и пресметливо в първите дни на войната", смята Ед Арнолд от британския Кралски институт за обединени услуги (RUSI). Всъщност неговите усилия започнаха още преди пълномащабната война - с пътуването си до Мюнхен за участие в конференцията за сигурност две седмици преди настъплението на руснаците.

   Въпреки предупрежденията, че това може да бъде рисковано (всъщност тогава в Украйна дори имаше опасения, че въобще няма да се върне), той говори пред участниците и така даде "лице" на нападнатата страна. Това е тактиката на президентството в следващите месеци. Един от съветниците на Зеленски - Серхий Лещенко, отбелязва вечерните му обръщения от началото на войната с думите: "необичайно е да си толкова открит".

"Трябваше да сме видими за света. Ако общественото мнение е на страната на Украйна, шансовете ни международната общност да ни помогне бяха по-добри", добавя още той пред ВВС.

И това действително работи през 2022 година, когато Украйна успя да си върне част от превзетите територии, включително Херсон - единственият областен град, който руснаците успяха да окупират в рамките на пълномащабната война. Но след провала на офанзивата през 2023 година настроенията на Запад се промениха. Според Уотърхаус в Киев не са отчели този факт и не са променили достатъчно бързо начина, по който комуникират със съюзниците си.

  Стигна се до временно прекратяване на помощта от САЩ, след като скептични републиканци наложиха мнението си в Конгреса и наблюдатели смятат, че донякъде това е грешка и на Зеленски. "Той и неговият близък кръг залагаха на логиката, че винаги трябва да искат нещо, когато говорят със своите партньори, настоявайки винаги, че Украйна просто се нуждае от нещо", казва Мария Золкина, анализатор в базираната в Киев Фондация за демократични инициативи.

     Зеленски никога не е бил дипломат

  През септември 2024 година украинският президент се срещна с кандидата Доналд Тръмп - срещата им беше първо отменена, след това се осъществи, а езикът на тялото им след това, пред журналистите, показа, че няма химия между тях. Двамата вече си бяха разменили няколко остри коментара - Зеленски отбеляза, че Тръмп просто не разбира войната, след като мисли, че може да я приключи за 24 часа, а Тръмп го нарече "най-добрия търговец на света", визирайки как е получил огромна помощ от Вашингтон досега.

Пред журналистите в Trump Tower двамата споделят обща визия за войната, но не изглеждат много близки, въпреки че и двамата не са политици в общоприетия смисъл. На следващата им среща в Париж двамата също изглеждат малко неловко един до друг, макар че Тръмп смени традиционната си вратовръзка и сложи жълта и така облеклото му напомни украинския флаг.

Снимка: President.gov.ua Снимка: President.gov.ua

Разговорът им в Овалния кабинет пък се превърна в истинка катастрофа, наблюдавана на живо от милиони. За първи път от началото на

Но в екипа на Зеленски не го приемат като катастрофа. Когато съветникът по национална сигурност на Белия дом Майк Уолц им е казал, че срещата е приключила, те просто "вдигнали рамене" и тръгнали към хотела, спомня си един от членовете на делегацията, цитиран от ВВС. В президентството вече гледат как да продължат напред.

Реално приемът в Лондон само няколко часа по-късно и вълната на подкрепа, която Киев получи дори и сред американците, оказват посоката. На срещата във формата "Рамщайн" през април европейските партньори обявиха рекордните 21 млрд. евро помощ и обещаха, че няма да изоставят Украйна. САЩ присъстват само онлайн.

Бившият държавен секретар Антъни Блинкен разказа пред CNBC, че реално предложението за достъп до природните ресурси е присъствало в разговорите между администрацията на Джо Байдън и Зеленски. Тогава то е разглеждано като идея как двете страни заедно да експлоатират ресурсите, но при Тръмп то се е превърнало в "банален рекет".

Киев сам включи тази възможност във визията си за мир, представена на партньорите през есента на 2024 година. Но досега тя предизвиква само кризи в отношенията със САЩ.

"Тръмп би трябвало да го харесва", казва Вадим Пристайко, бивш министър на външните работи на Украйна, който придружава Зеленски по време на първата му визата в САЩ през 2019 година. Зеленски вижда в Тръмп малко или много себе си - човек, идващ от света на шоубизнеса и медиите, изградил се сам, политик извън мейнстрийма, казва той и допълва: "Зеленски никога не е бил дипломат, никога не е бил обикновен политик".

   Украински анализатори отбелязват, че отношенията между Зеленски и Тръмп в момента са като "увеселително влакче" -  всичко върви прекрасно и изведнъж се появява криза. Американският президент го обяви за диктатор (а след това заяви, че не е казвал нищо такова), Зеленски пък отговори, че Тръмп живее в "дезинформационния балон" на Москва.

   Някои налюдатели смятат, че в офиса на президента сменят тактиката си към САЩ, но Золкина е категорична, че нещата са много по-дълбоки. "В момента отношенията са тристранни - между администрацията в Белия дом, в Кремъл и в Киев. Украйна обаче е смятана за слабата страна в този триъгълник. За Тръмп Зеленски просто не е на същото ниво и точно това е проблемът", казва тя.

              Червените линии на Зеленски

   Всъщност повечето наблюдатели са категорични, че проблемът е, че Зеленски трудно се огъва. Той има няколко червени линии и не отстъпва от тях, пише още Джеймс Уотърхаус. Сътрудниците в офиса на украинския президент го потвърждават и го определят като "пружина - колкото повече го притискаш, толкова повече се опъва".

   За изненада на повечето западни партньори и най-вече в САЩ същото направиха и украинците - въпреки всичко, което се случи в Белия дом, украинците се обединиха около президента си и позагубилият му блясък рейтинг отново скочи до над 70% одобрение. Отвън може и да не личи, но всъщност украинският президент е много влиятелен у дома си благодарение на силния кръг около себе си. Ако се проведат избори в този момент, той би спечелил с лекота, смята Мария Золкина.

   Според нея той действително има големи амбиции за втори мандат, но други анализатори в Украйна смятат, че вероятно ще пропусне предстоящи избори, за да се дистанцира от войната. Самият Зеленски избягва отговор на този въпрос.

   Колкото до отношенията с Тръмп - Зеленски се учи бързо, казват политическите наблюдатели. Няма да е изнедаващо да го видим да играе голф в имението на Тръмп във Флорида, ако това е част от неговата тактика да продължи напред, завършва кореспондетът на ВВС в Киев.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още