Неделя, 13 Април 2025

31 математически гимназии ще приемат своите ученици без изпити в 7. клас

31 математически гимназии ще приемат своите ученици без изпити в 7. клас
Публикация   09 Апр, 2025   /     akcent.bg   /     190

Приетите деца в 4. клас ще имат гарантирано място и след 7. клас

   Просветното министерство ще предложи 31 математически гимназии в страната да станат специализирани с промени в училищния закон през май месец. Това стана ясно от думите на просветния министър Красимир Вълчев, цитиран от БТА, който днес бе на откриване на СТЕМ център в професионалната природо-математическа гимназия "Акад. Иван Ценов" във Враца.

   По думите му това означава, че приемът на ученици в тези училища ще е след 4. клас, а след 7. клас те ще продължат образованието си в същото училище, без да полагат наново изпит за прием. В 7. клас обаче приемът остава - училищата отделно ще продължат да осъществяват прием и след 7. клас и да разкриват допълнителни паралелки.

   В момента специализирани училища са тези по изкуствата, спортните и духовните, тъй като в тези области се изисква ранно развитие на уменията. "Освен тези училища ние сме направили едно изключение за прием след 4. клас и това са математическите гимназии. И това е направено, защото математическите способности се развиват по-рано от 8. клас, те най-често се развиват 3., 4., 5. клас и това е причината да имаме прием тогава, но всички тези ученици следва да продължат, ние не трябва да ги губим за математиката. Те вече имат по-добра математическа основа, изградена до 7. клас и ние трябва да използваме това", коментира министър Вълчев.

   По думите му последните десетилетия най-голямото отстъпление в българското образование е по математика и природни науки, което означава, че трябва да се увеличат часовете по тези науки в училищата. "Ние сме предприели списък от мерки за повишаване на интереса за учене на математика и природни науки. Надяваме се да има повече ученици в природо-математическите гимназии. За съжаление в най-големите градове това е въпрос и на материална база, но тук можем да мотивираме повече учениците, вкл. и с това да преобразуваме математическите гимназии в специализирани училища", посочи министърът.

   Идеята математическите гимназии да получат статут на специализирани бе предложена от директорите на подобни гимназии. В разговор с министъра те обясниха, че има немалко случаи, в които отличници по математика изгубват мястото си след 7. клас в математическа гимназия, защото други деца са с доста по-добри резултати по български език - приемът в 7. клас в математическите гимназии, както и във всяко друго училище, става именно с резултатите от НВО по български и по математика.

   Мярката повдига редица въпроси - например този за равнопоставеността между учениците, приети след 4. клас, и тези, които биха били приети след 7. клас - едните няма изобщо да държат НВО по български и математика (или ако държат, той няма да е решаващ), а вторите ще трябва да се готвят и по двата предмета. Ако основният прием в тези математически гимназии бъде след 4. клас, то това би означавало още по-ранно профилиране, което експерти отдавна коментират като непродуктивно, както и вероятно по-малък прием на ученици в 7. клас. Как ще бъдат приемани петокласниците в математическите гимназии също не е изрично ясно - вероятно е това да бъде по начина, по който се случва в момента - освен с резултати от НВО и с резултати от няколко олимпиади и математически състезание, които всяка гимназия си избира сама.

Според родители по-ефективната мярка за повишаване на интереса към математиката не е обособяване на повече паралелки по математика в математическите гимназии, а просто повишаване на качеството на преподаване по математика навсякъде, вкл. повече математически паралелки във всички училища.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още