И дори и да сме сред пестеливите, не е изключено да допускаме грешки докато пазаруваме, които накрая водят до непредвидено висока обща сума на касовата бележка. Ето 10 съвета при пазаруване, с които можем да спестим пари.
Никога не пазаруваме на празен стомах
Гладът не е добър спътник или пък съветник в магазина. Той може да ни повлияе при вземането на решения и да ни накара да купуваме спонтанно и съвсем нерационално. Затова не е никак подходящо да пазаруваме на празен стомах, а винаги, когато сме сити.
Винаги пазаруваме по списък
Да търсим вдъхновение за покупки или ястие, което да приготвим за вечеря, докато обикаляме рафтовете, също не е добра идея. И това е е така, защото магазините са проектирани с цел накрая да се озовем с максимално количество стоки в количката и да похарчим много повече, отколкото сме предвидили първоначално. Затова е най-разумно да влизаме в магазина винаги подготвени със списък.
Източник: iStock
Оглеждаме се за промоции и намаления
Единствената уловка на правилото със списъка е, че не бива да го следваме твърде стриктно, за да не подминем наистина изгодни промоции или намаления. Добре е да си позволим свободата да разгледаме предложенията на място в магазина и да се възползваме от тях, в случай че ни вършат работа.
Никога не пазаруваме "на сляпо"
Много хора се втурват да пазаруват без да са наясно с какви продукти разполагат у дома. Тъй като често се забравя какво е останало в хладилника и шкафовете, е винаги разумно да ги прегледаме преди да съставим списъка за пазар.
Винаги сравняваме цените на килограм
Обикновено на стоките са обозначени две цени - единичната цена на продукта спрямо неговия грамаж и цената на килограм. За да преценим коя стока е най-изгодна, е полезно да погледнем цените на килограм на няколко марки. Така ще сме сигурни, че няма да се подведем по най-ниската единична цена, която обаче е за продукта с най-малък грамаж.
Източник: iStock
Купуваме на едро, но само каквото ни трябва
Всеки знае, че пазаруването на едро спестява пари, но това не означава, че този начин е подходящ за всякакви продукти. Разумно е да се запасим с повече от по-трайните стоки, а тези с кратък срок на годност да купуваме в умерени количества, за да консумираме преди да се развалят.
Пазаруването не бива да е рутина
Всички промоции и намаления имат своя период на валидност, а цените на стоките обикновено варират при различните търговци. Затова не бива да изпадаме в рутината да пазаруваме винаги от един и същи магазин, а да следим къде, кога и какво е най-изгодно.
Предварително проверяваме оферти и промоции
Макар че можем да се информираме за намаления и промоции на място в магазина, винаги е по-добре да сме предварително подготвени. Преглеждането на брошурите е идеален вариант, който може да ни е полезен и при съставянето на списък.
Източник: iStock
Избираме сезонни продукти
Сезонните продукти обикновена са не само по-вкусни и здравословни, но и по-изгодни. Също така не е препоръчително да купуваме предварително нарязани или обелени свежи плодове и зеленчуци.
Ако още с прибирането от магазина просто захвърляме покупките на първото място, където ни попаднат, не бива да се изненадваме, че се развалят бързо и трябва да отидат в кошчето преди да сме ги консумирали. За да избегнем разхищението на храна, но и да спестим пари, е важно веднага след като се приберем у дома, да разпределим продуктите на правилните за съхранението им места. Полезно е също така да следим най-напред да консумираме тези от тях, които са с по-кратък срок на годност, пише Good Housekeeping.
----------------------------------------------
Да пазаруваме хранителни продукти е едно понякога досадно, но много важно задължение към домакинството. Важно е от гледна точка на това какво купуваме и след това консумираме на трапезата. Важно е и заради бюджета ни, все по-голяма част от който отива именно за храна.
Затова е добре да знаем някои малки хитрости, с които да оптимизираме списъка за пазаруване и да взимаме от магазина всеки път това, което ни е наистина небходимо, а не да попадаме с капана на промоциите и търговските трикове, които ни дебнат отвсякъде.
И тъй като и без това прекарваме голяма част от времето си в социалните мрежи, именно там попаднахме и на един интересен метод за пазаруване, който смятаме да тестваме още при следващото посещение на супермаркета.
Източник: iStock
Понякога чуденето в магазина е голямо
Правилото 6-5-4-3-2-1 се ражда по идея на популярния в интернет пространството шеф Уил Колман и се превърща в голям хит, най-вече в TikTok, където хиляди хора по света споделят как го прилагат на практика.
По същество то включва закупуването на 6 различни зеленчука, 5 различни плода, 4 различни източника на протеин, 3 продукта с нишесте 2 различни соса или кремове за мазане и 1 "наградка". Това трябва да има в пазарската ни кошница като са възможни различни комбинации спрямо вкусовете, предпочитанията и нуждите ни.
Източник: iStock
Всички се нуждаем от разнообразна и пълноценна храна
Разбира се, ако искаме да следваме този метод, няма как въпросните продукти да са единствените, които купуваме, защото за приготвянето на различни ястия ще са ни нужни и други съставки. Но те са една добра основа при планирането на списъка за пазар, която е добре да следваме.
Може би невинаги пазарът ще ни излезе по-евтино, но поне ще знаем, че сме пазарували разумно. А и ще ни е по-лесно да планираме какво да готвим през седмицата, което също си е голямо предимство, обяснява All Recepies.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай