Събота, 5 Април 2025

160 години от създаването на първата гражданска болница в България

160 години от създаването на първата гражданска болница в България
Публикация   04 Апр, 2025   /     akcent.bg   /     227

През своята история УМБАЛ „Канев“ преминава през различни етапи

    Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Канев“ отбелязва 160 години от своето основаване – 160 години, посветени на хората, на тяхното здраве, достойнство и живот.

   Създадена през 1865 г. като първата гражданска болница в България, лечебното заведение днес е водеща високотехнологична и университетска болница в Северен Централен регион. От първите си години – с капацитет от 40 легла, до днес – с 516 легла, 32 отделения и над 30 000 пациенти годишно, болницата се развива неуморно, водена от мисията да бъде до хората във всеки момент от живота им.

      През своята история УМБАЛ „Канев“ преминава през различни етапи – от изграждането и по инициатива на Мидхат паша, през модернизацията в началото на 20-ти век и утвърждаването и като база за обучение, до придобиването на статут на университетска болница през 2016 г. и приемането на името на големия дарител Игнат Канев през 2017 г.

   "През м. февруари 1876 г. болницата минава в български ръце и за лекар е назначен д-р Паскал Бисеров. От 18 май 1879 г. Русенската болница става държавна и за старши лекар бива назначен д-р Стоян Радославов. Тя е била старо и полусрутено здание на ул. „Александровска“ (на нейно място сега е построено Средното държавно столарско училище, сега ПГДВА „Й. Вондрак“ (б.а.))".

      Днес Голямата болница съчетава вековна традиция и модерна визия за здравеопазването. Разполага с високотехнологична апаратура, включително хибридна операционна, най-съвременен урологичен лазер – единствен по рода си в страната, едни от първите апарати за диагностика в хирургията с изкуствен интелект. Проекти за енергийна ефективност като отопление и охлаждане чрез геотермални води се разработват, а в Министерството на здравеопазването е внесен проект за изграждане на нов облик на лечебното заведение с хеликоптерна площадка, с централно фоайе, в което ще има регистратура, информация, каса и всичко необходимо за пациентите. Инвестициите в болничната база и оборудване през последните години надхвърлят 19 милиона лева.

     В болницата работят над 220 лекари, от които 75 са специализанти, а през последната година постъпват рекордните 17 млади лекари. Това е ясен знак за доверието и авторитета на лечебното заведение. УМБАЛ „Канев“ е търсено място за обучение и професионално развитие благодарение на пълния обхват от специалности, високотехнологична апаратура и утвърдената академична среда.

    Пациенти се лекуват не само от Русе и региона, но и от съседни области – през 2023 г. броят на външните пациенти надвишава 3900, а през 2024 г. – вече достига 5200 души. Това показва утвърденото качество и доверието към лечебно-диагностичния процес, обоснован на медицина базирана на доказателства, която се практикува в болницата.

    През цялата си над век и половина история УМБАЛ „Канев“ заема водещо място в българското здравеопазване. Висококвалифицираният екип, иновативният подход и ясната визия за развитие са в основата на дълголетието и авторитета и.

     160 години по-късно Голямата болница продължава да бъде институция с доверие, традиции и иновации. Болница, в която здравето е кауза.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha