България се включва в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм" на 23 март 2010 г. Това сочи информация в отдел “Справочна” на БТА.
Датата е избран неслучайно – на 23 март се отбелязва Световният ден на метеорологията.
В системата "Метеоаларм" се изработва цветна карта, на която с четири цвята се обозначава степента на опасност на различни метеорологични явления. Предупрежденията са за различни опасни метеорологични феномени – валежи и вятър над определена граница, опасни температури за здравето на хората – минимални и максимални, поледица, лоша видимост, или всички важни за населението метеорологични събития, които биха довели до щети и затруднения във всекидневието.
Системата "Метеоаларм" започва да работи в Европа през 1997 г. по идея на Франция, а сега е част от международното сътрудничество на европейските метеорологични служби.
България се включва от в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм"
България се включва от утре в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм", съобщи в Националния пресклуб на БТА директорът на Националния институт по хидрология и метеорология /НИМХ/ при БАН Георги Корчев.
При системата се изработва цветна карта, на която с четири цвята ще се обозначава степента на опасност на различни метеорологични явления, поясни заместник-директорът на НИМХ-БАН Валери Спиридонов. Той отбеляза, че предупрежденията ще бъдат за различни опасни метеорологични явления - валежи и вятър над определена граница, опасни температури за здравето на хората - минимални и максимални, поледица, лоша видимост, или всички важни за населението метеорологични явления, които биха довели до щети и затруднения във всекидневието.
Зеленият цвят на картата означава, че няма опасно метеорологично явление, жълтият - че трябва да се обърне внимание, оранжевият цвят сигнализира за доста опасна ситуация, а червеният - има опасност от жертви и големи щети за населението, уточни заместник-директорът на НИМХ-БАН.
Достъпът до картата ще бъде свободен на сайта на института от утре, а стандартът за предупрежденията за опасни явления е за два дни - за 24 часа, посочи Валери Спиридонов. По думите му обновяването на картата ще започва в 8.00 ч., но явлението може да е настъпило и преди това. Можем да заложим извън стандарта на системата да има предупреждение от 48 часа, добави той. Досега НИМХ-БАН изпращаше съобщения за опасни метеорологични явления до БТА и до "Гражданска защита", отбеляза Спиридонов.
Той допълни, че системата "Метеоаларм" е започнала да работи в Европа през 1997 г. по идея на Франция, а сега е част от международното сътрудничество на европейските метеорологични служби.
На българската карта, за съответните райони на страната, със символи, освен с цветовото предупреждение, ще бъдат показвани опасните метеорологични явления, които се очакват на даденото място, посочи Георги Корчев. Тази информация ще бъде за всяка област, допълни той.
България се включва в европейската система с членски внос, който можем да си позволим, посочи Валери Спиридонов.
***
България се включва в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм"
София, 23 март 2010 г. /БТА/ България се включва от днес в Европейската система за предупреждения за опасни метеорологични явления "Метеоаларм", съобщи директорът на Националния институт по хидрология и метеорология /НИМХ/ при БАН Георги Корчев. (…)
България се включва в системата "Метеоаларм" на Световния ден на метеоролога, който се отбелязва днес.
***
Очаква се от началото на следващата година информация за опасните метеорологични явления в страната да се появи на обединената европейска карта
София, 8 ноември 2010 г. /БТА/ Очаква се от началото на следващата година информация за наблюдаваните и очаквани на територията на България опасни метеорологични явления да се появи на обединената европейска карта. Това съобщи пред журналисти Георги Корчев, генерален директор на Националния институт по метеорология и хидрология към Българската академия на науките /НИМХ-БАН/.
Това ще стане посредством системата "Метеоаларм", към която България е в процедура по присъединяване. Системата е инициатива на европейски метеорологични служби. Тя е свързана със създаването на карта, върху която с различни цветове са обозначени съществуващи в момента и прогнозираните за 24 часа напред опасни метеорологични явления като обилни валежи, силен вятър, екстремно високи или ниски температури на въздуха, гръмотевична активност, сняг и поледици, поясни Корчев.
По думите му системата е важна, както за жителите на европейските страни, така и за юридическите структури, развиващи дейност в тях. С нейна помощ може бързо и лесно да се получи информация къде и в каква степен на територията на европейския континент се наблюдават опасни явления, добави той.
НИМХ-БАН има разработена радарна система за разпознаване на опасни метеорологични явления на базата на три метеорологични радара - един собствен и два на гражданската авиация, с която се обменя информация. По думите на генералния директор на института, за да бъде покрита територията на цялата страна е необходим още един радар, който струва около 1.5 млн. евро.
Предварителните разчети сочат, че ако ние имаме две радарни станции, в комбинация с метеорологичните радари на гражданската авиация, ще можем да покриваме сравнително добре страната, ще имаме информация, която ще можем да обменяме с радарните системи на Турция и на Румъния, ще получаваме по-добро радарно покритие и ще следим движението на облачните системи, което е важно за летния период, посочи Корчев.
Инвестициите в метеорологията се възвръщат бързо, отбеляза Мишел Жаро, генерален секретар на Световната метеорологична организация, който участва в днешното тържественото честване по случай 150 години от първите метеорологични измервания в България и 120 години от създаването на НИМХ-БАН. По думите му около 90 на сто от всички бедствия, за които има ранно предупреждение, са метеорологични и хидрологични явления.
По думите на Жаро, промените в климата са предизвикателство, което ще влияе върху всички социално-икономически структури и здравето на хората. За да се вземат правилни решения за намаляване на щетите и адаптацията на икономическите структури към климатичните промени, е необходима правилна информация за климатичната ситуация, посочи той.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай