Събота, 22 Февруари 2025

Константин Проданов: Последните години приходите всяка година нарастват между 3 и 4 милиарда, това е темпът на растеж

Константин Проданов: Последните години приходите всяка година нарастват между 3 и 4 милиарда, това е темпът на растеж
Публикация   20 Фев, 2025   /     akcent.bg   /     213

Еврозоната – клуб на богатите или дъвка за наивници?

   Това е инструмент, който при определени условия дава възможности, а ако не си готов – негативи, предупреждава Константин Проданов

   Еврозоната е дъвка за наивници. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ икономистът Константин Проданов.

„Еврозоната не е клуба на богатите. Тя е малко като първите стъпки на президента Доналд Тръмп, който понеже има да решава много сериозни проблеми, се стреми първо да обере ниските плодове и прозря, че има само два пола и че Мексиканският залив вече е Американски“, добави той.

   „Нашите политици искат да бият тъпана, че имат една победа, ако влезем в еврозоната, но не сме готови за това. Очевидно е, че се опитваме да стъкмим едни параметри за инфлацията, макар че е по-висока от това, което показва хармонизирания индекс на потребителските цени. Ясно е, че не може да вържем бюджета от гледна точка на дефицита. Единственото, за което все още се вместваме е държавният дълг“, коментира икономистът. 

   „Еврозоната е инструмент, който при определени условия дава възможности. Ако не си готов, тогава те се превръщат в негатив“, предупреди той.

   „Ние сме като начинаещ турист, който се е качил до Черни връх и сега искаме да ни вземат на експедиция до Еверест. Като не си готов, застрашаваш и себе си, и другите. В най-добрият случай такъв турист може да остане без пръсти, а в най-лошия ще се превърне в текстура от пейзажа“, обясни Проданов. 

   Според него Тръмп иска да канибализира васалите си. „Това е подхода му. Ще плащаме за американски оръжия, ще купуваме по-скъпо американски газ и т.н.“, добави той.

   „Като гледаме параметрите, излиза, че вече има поети ангажименти за един куп разходи, които трябва да обосновем, за да може да развържем кесията, но трябва да натамъним дефицита да е 3 процента, за да сме ОК за еврозоната“, каза икономистът. 

   „Основните разходи, които са свързани с плащания в бюджетната сфера, не са пипнати и за да се обезпечат с приходи, са заложени едни абсолютно нереалистични очаквания за приходите“, добави той. 

   „През последните години приходите нарастват с 3-4 млрд. лева, а тази е заложен ръст от 18,5 млрд. лева. Само от ДДС приходите, които обикновено нарастват с 1,5-2 млрд. лева, сега трябва с 6 млрд. лева и то при намаляваща инфлация. Ако е огромна, те се вдигат“, обясни Проданов. 

   3,5 млрд. лева в повече са заложени от средствата по европрограми, уточни той.

   „Ще бъдат изразходвани парите за заплати, пенсии, а инвестиционните разходи за пореден път няма да бъдат направени, тъй като заложените приходи са фиктивни. Понеже те няма да бъдат получени в края на годината, ще отрежем отново инвестиционните разходи“, пророкува финансовият спец. 

   „Затова сме на много ниско ниво на инвестициите като процент от БВП. Той е под 20%. Страните, с които искаме да се сравняваме, са с около 30%. Това допринася за дългосрочен устойчив растеж. Раздаването на пари създава някакъв временен икономически растеж, защото се завъртат средства в икономиката, но не създава предпоставки за устойчивост“, коментира той.

 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha