По данни на Европейския съюз (ЕС) почти един на всеки трима европейци е пробвал незаконни наркотици през живота си, но не всяка страна е еднаква. Редовната употреба на наркотици е свързана с по-висок риск от сърдечно-съдови заболявания, проблеми с психичното здраве, злополуки и инфекциозни заболявания като ХИВ.
В целия Европейски съюз 15% от младите възрастни са употребявали канабис през 2024 г., докато 2,5% са употребявали кокаин, според скорошен доклад на Европейската комисия и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Сред всички възрастни употребата на канабис е най-висока в Чехия, Италия, Франция и Испания, а най-ниска в Малта, Турция и Унгария, показват данните на ЕС.
Междувременно употребата на кокаин е най-висока в Холандия, Испания и Ирландия, а най-ниска в Турция, Португалия, Полша и Унгария.
Колкото по-твърда е една страна по отношение на наркотиците, изглежда не прави голяма разлика в тяхната наличност - поне за младите хора, според Сабрина Молинаро, която е епидемиолог и директор на изследванията в Националния съвет за научни изследвания на Италия, който координира проекта за изследване на алкохола и други наркотици в европейските училища.
"Основните наказания засягат само хората, които използват веществото веднъж или по-малко пъти в годината, така че не и истинските тежки потребители", казва Молинаро пред Euronews.
Молинаро проследява употребата на наркотици сред 16-годишните в Европа от 90-те години на миналия век.
Тя каза, че поколенческите тенденции в навиците към наркотиците са забележително постоянни във времето, което означава, че моделите сред днешните младежи ще се появят в данните на ниво възрастни след няколко години, пише "Труд".
"Например, докато момчетата в тийнейджърска възраст исторически са били по-склонни от момичетата да употребяват канабис, тази разлика се стеснява през последните години, като в някои страни употребата на момичета дори надминава тази на момчетата", посочи тя.
И други наркотици, като MDMA (наричан още моли или екстази), хероин и други опиоиди, психеделични вещества и синтетични наркотици, представляват нарастващ риск – и Европа е залята с повече наркотици от всякога, според агенцията за мониторинг на ЕС.
"Синтетичните наркотици, като произведени в лаборатория канабиноиди и стимуланти, са от особено значение, защото е трудно за националните власти да идентифицират проблемните съединения, след това да ги забранят и да спрат трафикантите достатъчно бързо", отбеляза Молинаро.
Според EUDA стотици лаборатории за синтетични наркотици са били разбити в ЕС през 2022 г., а на следващата година системата за ранно предупреждение е открила седем нови синтетични опиоидни вещества, които са силно действащи.
"Това е много голям здравен проблем при възрастното население", подчерта Молинаро.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай