По последни данни на европейската статистика разходите за превенция в страните от ЕС достигат 5,5% от общите разходи за здравеопазване през 2022 г. За България този дял е малко над 3,1% или наполовина на европейския. По-ниските разходи за превенция сa свързани с по-висока преждевременна и предотвратима смъртност.
Най-много за превантивни мерки в здравеопазването изразходва Германия (7,9%), Австрия (7,4%) и Финландия (6,4%), а на дъното на подредбата са Малта (1,2%), Полша (1,9%) и Словакия (2,0%). Разгледани спрямо човек от населението отново водеща е Германия с 458 евро на човек, следвани от Австрия с 411 евро и Нидерландия с 312 евро при средно за ЕС 202 евро на човек. България изразходва 31 евро на човек и е следвана само от Полша и Румъния. Върху разходите за превенция през 2022 година все още оказва влияние и пандемията от ковид-19 със специфичните мерки в здравната система, което означава, че през следващите години делът им почти сигурно продължава постепенно да намалява.
Разходите за превaнтивни грижи включват всички мерки, насочени към избягване или намаляване на броя или тежестта на заболявания и наранявания, техните последствия и усложнения. Тук се включват както индивидуални, така и колективни здравни мерки – ваксинационни програми срещу заразни болести, контрол върху разпространение на вредни вещества, скринингови програми за определени заболявания, програми за обучение за здравословни навици и подкрепа за здравословен начин на живот и много други. Превенцията се счита за ключова при контрола на обществено значими здравни проблеми и обикновено се организира на три нива:
В заключение ще отбележим, че превенцията и профилактиката са важна част от здравните разходи, независимо че често остават встрани от дебата и решенията за разпределението на бюджета за здраве. Да не забравяме, че България е на второ място след Румъния по размер на предотвратимата смъртност. Усилията на държавата при повишаване на информираността на населението и насърчаване на участието му в превантивни грижи и кампании също въздействат на ефективността им.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай