През третото тримесечие на 2024 г. банковият сектор в България продължава да осъществява дейността си при повишена несигурност във външната среда и при относително благоприятни макроикономически условия.
Основен положителен принос за икономическия растеж има запазващото се силно частно потребление, което се дължи на нарастване на заетостта и заплатите в реално изражение, както и на слабите стимули за спестяване на домакинствата предвид ниските лихвени проценти по банковите депозити. Това се казва в изданието „Банките в България“ на БНБ.
Капиталовата позиция на кредитните институции остава солидна, а ликвидността в банковата система – на високи равнища. По отношение на основния вътрешноприсъщ риск – кредитния, се запазва дългосрочната тенденция към намаляване както на размера на необслужваните кредити, така и на техните съотношения. Делът на необслужваните кредити в кредитния портфейл през третото тримесечие слабо се понижава.
Кредитната активност остава висока, като за това допринася комбинацията от фактори по линия на търсенето и предлагането на кредит. От една страна, търсенето на домакинствата е повлияно от повишението на реалния разполагаем доход и от ниските нива на лихвени проценти по жилищните кредити. От друга страна, активното предлагане на кредитен ресурс от банките се обуславя от нарастването на депозитната база, значителната ликвидност и конкуренцията в банковия сектор.
Банковата система отчете печалба за деветмесечието на 2024 г. в размер на 2.7 млрд. лв., сходна с реализираната за същия период на предходната година. Основният принос е на нетния лихвен доход, предпоставка за което е 11-процентният растеж на брутните лихвоносни активи през последните дванадесет месеца. Ключовите показатели „възвръщаемост на активите“ (ROA) и възвръщаемост на собствения капитал (ROE) към 30 септември 2024 г. възлизат съответно на 1.99% и 16.40%, при 2.18% и 18.64% за същия период на 2023 г.
През периода юли - септември депозитите в банковата система се увеличават с 2,8 млрд. лв. (1,8 процента) до 155 млрд. лв., показват данните. За това допринася нарастването главно на депозитите на домакинствата (с 1,4 млрд. лв., 1,7 процента) и на нефинансовите предприятия (с 1 млрд. лв., 2,1 процента). Увеличение има и при депозитите на кредитни институции (с 550 млн. лв., 5 процента) и на други финансови предприятия (с 221 млн. лв., 6,2 процента), докато на сектор "Държавно управление" намаляват (с 441 млн. лв., 10,5 процента).
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай