Правителството на Тройната коалиция ще се опира на “златния пръст” на Доган, тъй като формацията му не искала да ходи на избори поради лошото организационно и финансово състояние.
Формациите на Мая Манолова, Татяна Дончева и Велизар Енчев ще напуснат коалицията БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА, заради влизането на БСП в правителството на ГЕРБ-СДС, научи Епицентър. Бг.
Това най-вероятно ще стане на неделния пленум на столетницата, който се очаква да е особено драматичен.
На него ръководството на партията ще обяви мотивите, заради които влиза в коалиция с ГЕРБ.
БСП С ЕДИН ВИЦЕПРЕМИЕР И ЧЕТИРИМА МИНИСТРИ
БСП е успяла да извоюва едно вицепремиерско място плюс четири министерски кресла, както първи Епицентър.бг написа: на труда и социалната политика, на регионалното развитие и благоустройството, на екологията и на младежта и спорта. Това се отчита от ръководството на партията като голям успех.
В БСП нямат съмнение, че и.ф. председателят Атанас Зафиров ще бъде вицепремиер, вероятно на силовите ведомства,
А пък за министри се спрягат имената на Драгомир Стойнев, Манол Генов и Иван Иванов.
На заседание с кметовете на БСП в събота Атанас Зафиров заяви, че левицата прави всичко възможно страната ни да излезе от тежката криза, в която се намира на всички нива и да се стабилизира. По думите му това минава само през едно редовно правителство.
ЗАРАДИ ГЕРБ ОБЕДИНЕНАТА ЛЕВИЦА РАЗДЕЛЕНА НА ЛАГЕРИ
Манолова, Дончева и Енчев обаче са категорично против кабинет с партията на Борисов. Те са поканени на пленума на БСП, където ще вземат участие в разгорещената дискусия.
На последното заседание на Коалиционния съвет, проведено на 7 януари заедно с цялото ИБ на БСП, споровете били за това как да се обясни на електората за коалицията с ГЕРБ и какво печели БСП от тази коалиция.
Трима от участниците в преговорите - Драгомир Стойнев, Кирил Добрев и Иван Иванов дали на колегите си текста на Споразумението, като подчертали, че то е за съвместно управление, а не за коалиция. Въпреки това на Коалиционния съвет на ОЛ се чули силно критични гласове, че това, което правят, е измяна на избирателите, разказаха пред Епицентър. бг участници в заседанието.
Коалиционният съвет на БСП-ОЛ вече е разделен на няколко групи.
Категорично против влизане в правителство с ГЕРБ са тримата най-гласовити опоненти на ръководството на БСП: Мая Манолова, Татяна Дончева и Велизар Енчев. Те единствени са гласували “против”.
Най-силните застъпници за правителство с ГЕРБ са: Атанас Зафиров, Румен Петков от АБВ, Кирил Добрев, Драгомир Стойнев.
С колеблива позиция, но не категорично “против” са Борислав Гуцанов и Кристиян Вигенин. Гуцанов непрекъснато изтъква, че решението на конгреса на БСП е пределно ясно - имаме червения линия за събиране с ГЕРБ. А Кристиян Вигенин иска да бъде обяснено защо БСП влиза в тази коалиция, като пред ИБ защитава тезата, че БСП трябва да е в опозиция.
ГОЛЕМИЯТ СПОР - ЗА ЕНЕРГЕТИКАТА И ЗА ВОЙНАТА В УКРАЙНА
Най-големият спор, който се разгорял на Коалиционния съвет, е за отношението на правителството на ГЕРБ към строежа на АЕЦ “Белене”. Велизар Енчев попитал къде са новите ядрени мощности, които били записани в Споразумението, къде е строежът на АЕЦ “Белене” и защо партията се жертва да влезе в управление с ГЕРБ, ако това не е изрично записано. Гуцанов отговорил, че ще е успех за БСП, ако България успее да си върне оборудването на АЕЦ “Белене”, което дадохме на Украйна. Постигнем ли теза цел - доволни сме, подчертал Гуцанов.
Противниците на съвместното управление с ГЕРБ попитали ръководството на столетницата ще приеме ли тезата на Тръмп за увеличение на вноската на НАТО до 4-5% от БВП, което означава спиране на разходите за социални нужни, което е основният приоритет на левицата.
ЗЛАТНИЯТ ПРЪСТ НА ДОГАН
Преговарящият екип обяснил на коалиционните партньори на БСП, че вариантите за правителство с мандата на ГЕРБ са два:
или подкрепа от Доган, или правителство на малцинството и, който иска, да го подкрепи в зала.
По вероятно е правителството на Тройната коалиция да се опира на “златния пръст” на Доган, тъй като формацията му не искала да ходи на избори поради лошото организационно и финансово състояние.
Повече от ясно е, че при нови избори Пеевски ще “изсмуче” още от привържениците на старото ДПС, а остатъчното ДПС около Доган може и да не влезе в парламента. Затова хората на Доган били съгласни да подкрепят каквото и да е правителство при едно-единствено условие - то да не работи с Пеевски и ДПС-НОВО НАЧАЛО, подчертаха пред Епицентър. бг членове на Националния съвет на БСП.
Доган обаче ще трябва да обясни, как сега подкрепя кабинет на ГЕРБ с кандидат-премиер Росен Желязков, след като преди шест месеца при същите условия той нареди да не се гласува за такъв кабинет. От това негово решение тръгна разцеплението на ДПС, а страната беше хвърлена в абсолютно излишна поредна изборна спирала, което костваше нови разделения в обществото и загуба на милиарди от европейските фондове.
ЧЕТИРИ МИНИСТЕРСТВА ЗА СЛАВИ ТРИФОНОВ
ИТН на Слави Трифонов се урежда също с четири министерства: на културата, на транспорта, на туризма и още едно, което е в процес на договаряне, вероятно на иновациите. Той също ще има един вицепремиер. “Молим се Слави Трифонов да не се откаже в последния момент”, стискали палци в БСП застъпниците на правителството с ГЕРБ.
РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ - ПРЕМИЕР
Росен Желязков ще е премиер на тази сложна коалиция, която е в съотношение 9:4:4.
Министрите на отбраната, на външните работи и на образованието : Атанас Запрянов, Иван Кондов и Галин Цоков вероятно ще запазят местата си, защото имат добра оценка от страна на ГЕРБ.
ЯРОСТНА ОПОЗИЦИЯ
Правителството на Росен Желязков ще се "уреди" с яростна опозиция от различни страни. То ще бъде сложено в менгемето на ДПС-НОВО НАЧАЛО, "Възраждане", ПП-ДБ и МЕЧ.
ЗАФИРОВ - БЪДЕЩИЯТ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БСП
Влизането на БСП във властта ще бетонира позициите на Атанас Зафиров в БСП и почти сигурно е, че той ще бъде следващият редовно избран председател на партията.
Пленумът в неделя трябва да реши дали това да стане на конгреса на 15 февруари или на преките избори на 23 февруари. По-вероятно е изборът на новия председател на БСП да стане на конгреса след спешно приемане на поправка в Устава.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай