Промени в политиката по управление на съдържанието обяви една от най-големите и влиятелни корпорации в сферата на социалните медии – МЕТА, която държи Фейсбук и Инстаграм. Лично собственикът им Марк Зукърбърг пусна видео, в което декларира завръщане към по-отворен подход, който поставя свободата на изразяване в центъра на политиките на компанията. Тази промяна е широко коментирана в цял свят и влезе в политическия и идеологически дискурс, свързан с промяната на властта в Белия дом.
Според медийния експерт доц. Георги Лозанов свободата на словото е човешко право и реализацията му трябва да става така, че чрез него да се защитават и другите човешки права.
Ако свободата на словото се осъществява в нарушение на други човешки права, то всъщност е нарушена свободата на словото. Има публична реч, която нарушава човешки права – речта на омразата е пример за това. Тук се повдига един въпрос – когато се създаде тази територия на социалните мрежи, тя започна първо като частно общуване, и досега абонатите във Фейсбук се наричат приятели. През тези частни отношения обаче постепенно започнаха да се формират обществени нагласи.
По думите на доц. Лозанов тогава социалните мрежи са започнали да се възприемат като медии, но без да са медии.
„Аз и досега казвам на студентите си, че социалните мрежи не са медии. За да е едно нещо медия се изискват две неща – едното е да разпространява едно и също съдържание до голям брой крайни потребители, което социалните мрежи вършат, но второто е това съдържание да е произведено в режим на редакционна отговорност, т.е. според някои стандарти, за които някой друг отговаря. Второто не е валидно за социалните мрежи, те са информационни битаци, там може всичко да намериш и както на битака – ако си купиш часовник и той не работи, няма как да го върнеш“, отбеляза още университетският преподавател.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай