Демографът Марк Маккриндъл и неговият екип анализираха какви ще бъдат тези деца и в какъв свят ще живеят.
Според графиката на Маккриндъл, периодът на поколенията Алфа, който започна през 2010 г., приключи в края на 2024 г. Той ще бъде заменен от "Бета".
В своя блог демографът пише, че до 2035 г. „бетата“ ще съставляват 16 процента от населението на планетата. Много от тях ще оцелеят и до 22 век.
Имената на поколенията „алфа“ и „бета“ символизират не само новостта, но и първите поколения, които ще израснат в един напълно различен свят. „Преминахме към гръцката азбука, за да подчертаем, че тези поколения ще се формират в ерата на пълна интеграция на технологиите“, обяснява изследователят. Смяната на поколенията се определя не само от годините на раждане, но и от събития, технологии и културни промени, които оформят начина на живот и ценностите.
За бета поколението цифровите и физическите реалности ще се слеят в една среда. Докато Алфа поколението видя възхода на интелигентните технологии и изкуствения интелект, Бета поколението ще живее в епоха, когато тези технологии са напълно интегрирани в ежедневието. Това ще засегне образованието, работата, здравето и свободното време.
„Те вероятно ще бъдат първото поколение, за което автономните превозни средства, носимите здравни устройства и напълно поглъщащите виртуални среди ще се превърнат в стандартна част от живота. Техните години на формиране ще бъдат белязани от доминирането на персонализацията – алгоритмите за изкуствен интелект ще оптимизират тяхното учене, пазаруване и социални взаимодействия на ниво, което можем само да си представим досега."
Маккриндъл подчертава двойното въздействие на технологиите върху родителството за съвременните родители. От една страна, милениалите активно използват технологиите за учене, комуникация и забавление, като ги интегрират в ежедневието на децата от най-ранна възраст. От друга страна, има осъзнаване на рисковете, свързани с технологиите, и желание за балансиране на времето пред екрана с дейности на открито и лично общуване. Докато милениалите често използват социалните медии, за да документират моменти от живота на децата си, родителите на Зумърите предприемат по-съзнателен подход към това. Като група родители, които са най-осведомени в технологиите, те ценят предимствата на технологиите, като персонализирано образование и свързаност, но също така разбират необходимостта от ограничаване на времето пред екрана за хармонично емоционално и социално развитие.
Бета поколението ще расте в свят с предизвикателства като изменението на климата, глобалната демографска трансформация и ускорената урбанизация. Устойчивото развитие в тази реалност ще се превърне не просто в избор, а в необходимост и надежда. Техните родители - Милениумите и Зумърите - наблягат на адаптивността, равенството и екологичното съзнание.
В резултат на това поколението Бета ще стане по-глобално настроено и социално ориентирано от всяко предишно поколение. Обучението в духа на иновациите ще бъде насочено не само към комфорта, но и към решаването на сложните проблеми на нашето време.
Разбирането на социалните връзки при Бета поколението ще бъде различно. Родени в свят, в който технологията винаги е била достъпна, те ще изградят приятелства, образование и кариера в епоха, когато дигиталните взаимодействия се превърнат в норма. В същото време те ще обърнат специално внимание на дигиталната си идентичност, като я оформят съзнателно и безопасно, което ще бъде улеснено от влиянието на техните родители. Този подход ще им помогне да развият чувство за индивидуалност както онлайн, така и в реалния живот. Поколението Бета ще предефинира концепцията за принадлежност, съчетавайки лични взаимоотношения с участие в глобални цифрови общности.
"Бета е зората на нова ера. Те ще израснат в свят, оформен от технологичния напредък, променящите се социални норми и нарастващия акцент върху устойчивостта и глобалното гражданство“, заключава демографът.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай