Неделя, 5 Януари 2025

На 100 години почина Джими Картър

На 100 години почина Джими Картър
Публикация   30 Дек, 2024   /     akcent.bg   /     405

Картър служи като 39-ият президент от 1977 г. до 1981 г.

    Почина бившият президент на САЩ Джими Картър, предаде "Ройтерс".

"Баща ми беше герой не само за мен, но и за всички, които вярват в мира, човешките права и безкористната любов", каза Чип Картър, син на бившия президент.

"Братята ми, сестра ми и аз го споделихме с останалия свят чрез тези общи убеждения.

Светът е нашето семейство заради начина, по който той обединяваше хората, и ние ви благодарим, че почитате паметта му, като продължавате да живеете според тези общи убеждения."

       Джими Картър е починал в дома си в Плейнс, Джорджия, в неделя, потвърдиха от Центъра Картър.

Бившият президент на САЩ се сблъска с икономическа криза по време на президентския си мандат.

Той трябваше да разреши и кризата с американците, взети за заложници от дошлите на власт в Иран аятоласи.

Джими Картър остана в историята с постигнатия мир между Израел и Египет

Картът беше президент от януари 1977 г. до януари 1981 г., след като победи републиканския президент Джералд Форд на изборите в САЩ през 1976 г.

Четири години по-късно Картър губи вота от републиканския претендент Роналд Рейгън, който е бивш актьор и губернатор на Калифорния. Той успява да вземе едва 6 щата срещу 44 за републиканеца.

Президентството му, продължило един мандат, е белязано от постигнатите през 1978 г. споразумения от Кемп Дейвид между Израел и Египет, които внасят известна стабилност в Близкия изток. То обаче е съпътствано от рецесия на икономиката, постоянна непопулярност и неудобството на кризата с заложниците в Иран, която отнема последните 444 дни от мандата му.

   През последните години Картър имаше няколко здравословни проблема, включително меланом, който се разпространи в черния му дроб и мозъка. През февруари 2023 г. Картър решава да получи хоспис, вместо да се подложи на допълнителна медицинска интервенция. Съпругата му, Розалин Картър, почина на 19 ноември 2023 г. на 96-годишна възраст. Той изглеждаше слаб, когато присъства на панихидата и погребението ѝ в инвалидна количка.

   Картър напуска поста си дълбоко непопулярен, но в продължение на десетилетия работи енергично по хуманитарни каузи.

      През 2002 г. му е присъдена Нобелова награда за мир като признание за "неуморните му усилия за намиране на мирни решения на международни конфликти, за утвърждаване на демокрацията и правата на човека и за насърчаване на икономическото и социалното развитие".

   Като губернатор на Джорджия Картър е центрист с популистки наклонности, когато се премества в Белия дом като 39-ия президент на САЩ.

   Той беше вашингтонски аутсайдер по време, когато Америка все още се съвземаше от скандала "Уотъргейт", който накара републиканеца Ричард Никсън да подаде оставка като президент през 1974 г. и да бъде наследен от вицепрезидента Форд.

   Близкият изток е в центъра на външната политика на Картър. Мирният договор между Египет и Израел от 1979 г., основан на споразуменията от Кемп Дейвид от 1978 г., слага край на войната между двете съседни държави.

Картър довежда египетския президент Ануар Садат и израелския министър-председател Менахем Бегин в Кемп Дейвид в Мериленд за преговори.По-късно, когато изглеждаше, че споразуменията се разпадат, Картър спаси положението, като отлетя до Кайро и Йерусалим за лична дипломатическа совалка.

Договорът предвиждаше изтегляне на Израел от Синайския полуостров в Египет и установяване на дипломатически отношения.През 1978 г. Бегин и Садат получават Нобелова награда за мир.

На 4 ноември 1979 г. революционери, предани на иранския аятолах Рухола Хомейни, нахлуват в посолството на САЩ в Техеран, залавят присъстващите американци и искат връщането на сваления шах Мохамед Реза Пахлави.  

Сваленият монарх е подкрепян от САЩ и успява да избяга преди преврата, за да се лекува в американска болница от рак.

Първоначално американската общественост се сплотява зад Картър. Подкрепата му обаче отслабва през април 1980 г., когато десантът не успява да спаси заложниците, а осем американски войници загиват при самолетна катастрофа в иранската пустиня.

Последният позор за Картър е, че Иран задържа 52-мата заложници до минути след като Рейгън положи клетва на 20 януари 1981 г. и след това ги освободи.

По време на друга криза Картър протестира срещу нахлуването на бившия Съветски съюз в Афганистан през 1979 г., като бойкотира Олимпийските игри в Москва през 1980 г.

Той също така поиска от Сената на САЩ да отложи разглеждането на голямо споразумение за ядрени оръжия с Москва.

Без да бъде разколебан, Съветският съюз остава в Афганистан за едно десетилетие.

През 1978 г. Картър получава крехко одобрение от Сената за договор за прехвърляне на Панамския канал под контрола на Панама, въпреки критиците, които твърдят, че водният път е жизненоважен за американската сигурност.

Той също така завършва преговорите за пълноценни връзки на САЩ с Китай.

Картър създава две нови министерства в САЩ - на образованието и на енергетиката. На фона на високите цени на горивата той заявява, че "енергийната криза" в Америка е "морален еквивалент на война" и призовава страната да се заеме с икономии на енергия.

"Нашата нация е най-разточителната на земята", казва той на американците през 1977 г.

Дори и извън политиката Джими Картър не се отказва да служи на САЩ.

            Той пътува и до комунистическа Северна Корея.

Посещението му през 1994 г. потушава ядрената криза, тъй като президентът Ким Ир Сен се съгласява да замрази ядрената си програма в замяна на възобновяване на диалога със САЩ.

Това доведе до сделка, в която Северна Корея обеща в замяна на помощта да не рестартира ядрения си реактор и да не преработва отработеното гориво.

Но Картър подразни администрацията на президента демократ Бил Клинтън, като обяви сделката с лидера на Северна Корея, без да се консултира с Вашингтон.

          През 2002 г. посещава комунистическа Куба, която е под американско ембарго, за да се срещне с Фидел Кастро.

През 2010 г. Картър издейства освобождаването на американец, осъден на осем години каторжен труд за нелегално влизане в Северна Корея.

Картър е автор на повече от две дузини книги - от президентски мемоари до детски книги и поезия, както и на произведения за религиозната вяра и дипломацията.

Тагове : Картър , кончина ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha