Денят на бащата се отбелязва на църковния празник на Св. Йосиф, обручникът-покровител на Дева Мария, който поема грижата за Божията майка и Богомладенеца Христос. Според католическата традиция празникът се чества в деня на свети Йосиф – 19 март.
Православната църква избира датата 26 декември. На следващия ден след Рождество Христово вярващите се събират, за да величаят с хвалебни и благодарствени песни Божия промисъл и да отдадат почит на св. Богородица, родила Спасителя.
В този ден се чества паметта на св. праведни Йосиф Обручник на Светата Дева и паметта на цар Давид като славен родоначалник на Исус Христос и на Яков, брат Божий, пръв християнски епископ на Йерусалим.
В България официалното честване на Деня на бащата на 26 декември е утвърдено с решение от 28 март 1997 г. на Второто национално общо събрание на съюза „Ние жените за достойнство и равенство“.
Денят на бащата е измислен преди 114 години от жителката на град Спокейн, щата Вашингтон, Сонора Дод в чест на нейния баща – ветеранът от Гражданската война Уилям Смарт. Той овдовява рано и сам отглежда шестте си дъщери. По молба на една от дъщерите си през 1910 година кметът на Спокейн учредява този празник.
Американците наричат Сонора Дод „майка на Деня на бащата“, като твърдят, че именно благодарение на нея подобни празници се отбелязват в повече от 50 страни. В Спокейн празникът се празнува цяла седмица – с театрални представления, с изложби, посветени на бащите, с конкурс за танцуваща двойка баща-дъщеря и дори уроци за начинаещи бащи в местните фризьорски салони, да се научат как да вчесват дъщерите си, докато майката я няма в къщи.Първият американски президент, който официално отбелязва Деня на бащата, е Линдън Джонсън през 1966 г., десет години след като Конгресът приема резолюция за необходимостта от учредяването на национален Ден на бащата. От този ден празникът става традиционен.
През 1972 г. президентът на САЩ Ричард Никсън провъзгласява Деня на бащата за национален празник.
Великобритания възприема американската традиция след Втората световна война.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай