Учени от Калифорнийския технологичен институт за първи път определиха скоростта на човешката мисъл, като я изчислиха на 10 бита в секунда. Резултатите от изследването са публикувани в списание Neuron.
Според учените подобна цифра показва изключително ниска скорост на обработка, като се има предвид общото количество данни, които мозъкът получава, за да възприема околния свят и да взема решения. Учените отбелязват, че такова ограничено количество информация предизвиква парадокс, който изисква по-нататъшно проучване.
Методологията на изследването включва прилагане на теорията на информацията към данни, обхващащи широк спектър от човешки дейности, включително четене, решаване на пъзели и игра на видеоигри. Въпреки че в мозъка има повече от 85 милиарда неврона, една трета от които участват в сложни когнитивни процеси, скоростта на мислене е ограничена до едва 10 бита в секунда. Това повдига въпроса за причините за това ограничение, особено като се има предвид сложната невронна архитектура.
Един от ключовите аспекти на изследването разглежда въпроса защо мозъкът е в състояние да обработва само една мисъл в даден момент, въпреки способността на сензорните системи да обработват множество данни паралелно. Учените свързват тази особеност с еволюционни фактори: древните нервни системи са били адаптирани за навигация в пространството, което е довело до линейна структура на мисленето, оцеляла в по-сложните когнитивни процеси, включително вземането на решения.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай