Сряда, 18 Декември 2024

Падането на Асад слага край на най-голямата наркоимперия в Близкия изток

Падането на Асад слага край на най-голямата наркоимперия в Близкия изток
Публикация   18 Дек, 2024   /     akcent.bg   /     63

Режимът е държал около една четвърт от световното производство и пазар на каптагон на стойност около 10 млрд. долара

    Падането на сирийския президент Башар ал-Асад прекъсна дейността най-печелившата мрежа за контрабанда на наркотици в Близкия изток, разкривайки ролята на бившия режим в производството и трафика на хапчета, които подхранваха войни и социални кризи в региона, пише The Wall Street Journal.

   Каптагон, подобен на метамфетамин препарат, който се произвежда от години в сирийски лаборатории, помогна на режима на Асад да натрупа огромно богатство и компенсира въздействието на наказателните международни санкции, като същевременно позволи на съюзници като ливанската милиция "Хизбула" да печелят от търговията му.

   Дни след като свалиха Асад в светкавична офанзива миналата седмица, бунтовниците разпространиха видеозаписи от производствени съоръжения в индустриален мащаб и трафик в правителствени въздушни бази и други обекти, свързани с бивши високопоставени служители на режима.

   Сред местата, където бунтовниците са открили предполагаемите фабрики и съоръжения за съхранение на каптагон, са военновъздушната база Мазех в Дамаск, компания за търговия с автомобили в родния град на семейство Асад - Латакия - и бивша фабрика за картофен чипс в Дума близо до столицата, за която се смята, че е свързана с брат на бившия президент. Кадри от бунтовници и журналисти, които са заснели обектите по тяхна покана, включително "Ройтерс" и британския Channel 4 News, показват хиляди хапчета каптагон, скрити във фалшиви плодове, керамични мозайки и електрическо оборудване. Те казаха, че са унищожили поне част от съхранявания каптагон.

Използван от всички - от таксиметрови шофьори и студенти, работещи до късно, до бойци от милицията, търсещи смелост, произведеният в Сирия каптагон спомогна за увеличаване на търсенето на наркотици в Близкия изток, особено в Саудитска Арабия, и се превърна в източник на международно напрежение между Сирия и нейните съседи.

  Разкритията предоставят доказателства за това, което отдавна се твърдеше: че режимът на Асад е движещата сила зад приблизително 10 милиарда долара годишна световна търговия с каптагон, който през последните години се превърна в предпочитан наркотик в Близкия изток. Асад използва средствата, за да поддържа управлението си и да възнаграждава лоялните.

„Това абсолютно доказва, че режимът систематично е участвал в производството и трафика на каптагон“, каза Каролайн Роуз, експерт по търговията с каптагон в New Lines Institute, мозъчен тръст във Вашингтон. „Те успяха да направят тези съоръжения толкова големи, колкото искаха, и да ги разработят.“

   Въпреки че отдавна е известно, че каптагонът се произвежда в по-малки лаборатории в Сирия – въпреки сирийските отричания – размерът и мащабът на новоразкритите съоръжения показват зашеметяващия обхват на търговията на всяко ниво на режима.

   „Можете да си представите човешката сила, необходимите ресурси. Това показва огромна инвестиция в тази незаконна търговия“, каза Роуз. „Тя проникна в толкова много елементи на режима: политическия му апарат, мрежите за покровителство, апарата за сигурност.“

   Captagon е марката на лекарство, първоначално произведено в Германия през 60-те години на миналия век за лечение на състояния като нарколепсия и разстройство с дефицит на вниманието. След като беше забранено в повечето страни поради прекалено пристрастяване, престъпни групи преместиха производството на лекарството в Ливан и след това в Сирия след избухването на гражданската война през 2011 г. Повечето от каптагона в света се произвеждат там през последните години.

   Въпреки че измерването на размера на икономиките от незаконни наркотици по своята същност е трудно, New Lines Institute оценява размера на годишната търговия с каптагон на около 10 милиарда долара – почти същото като европейския пазар на кокаин – като режимът на Асад взема около 2,5 милиарда долара.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha