Ще излезем ли от омагьосания кръг на политическата криза? И как ще се развие ситуацията в Румъния, след като Конституционния съд на страната касира президентските избори и процесът започва отначало?
Бившият вицепремиер, социален и външен министър Ивайло Калфин анализира ситуацията в т.в. ефир.
„Има кризи, които са неизбежни, които са обективни. Има кризи, които сами си ги правим. Тази политическа криза си я правим сами. Дали в тях има желание да приключат с тази криза, която вече е на практика от 3 години, въпреки че имаше и някакви правителства за по няколко месеца, би била много добра новина за новата година. Не съм убеден, че виждам подобни знаци. По-скоро ще продължим с нестабилността“, заяви Калфин.
„Досега такива пазарлъци за председател на парламента не е имало. Те започнаха да се случват откакто беше променена Конституцията и председателят на парламента стана потенциален бъдещ министър-председател. При цялото това упражнение с 10 опита на парламента се избираше служебен министър-председател, а не председател на работещо Народно събрание. Страх ме е, че точно за това всички се настройват - кой ще бъде министър-председател преди следващите избори“, подчерта той.
„Теоретично има няколко варианта за коалиции. При положение, че партиите продължават да чертаят за поредна година червени линии, няма как да се получи. Сигурно най-очакваното правителство е това, което се случва и по света - с първите по ред политически сили. Очевидно, че има нужда от това, което казват пак по света „голяма коалиция“. Една партия, даже с подкрепата на една друга или на две други, не може да управлява сама. Има нужда от мнозинството в парламента и е необходимо повече партии да се включат или политически парламентарни групи. Дали има желание за това нещо, не виждам. Доколкото разбирам, има някаква готовност за малки компромиси, но тук става въпрос за сериозна политическа отговорност“, допълни Калфин.
„Има нужда от ясно парламентарно мнозинство, което да поеме ангажимент за един мандат напред за 4 години. Има много въпроси, които за тези години от непрекъснато избори са оставени на страна. Има нужда от политическо водачество, политическо лидерство, за да се случат. Така че за мен стабилното правителство означава ясно парламентарно мнозинство, дългосрочно, за цял мандат. И засега поне това нещо не го виждам. То трябва да се случи на основата на много ясна програма и ангажимент. Всяка една партия трябва да обясни защо е в това управление“ обясни той.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай