От самото начало, когато се започна още по време на коалицията ПП-ДБ-ГЕРБ – изборът на главен прокурор беше ключова тема. Със сигурност не се стигна до нормализиране на ситуацията. Неяснота остана до края, посочи той пред "Лице в лице" по бTV´.
По повод изтеклия мандат на Висшия съдебен съвет и дали изобщо изборът на главен прокурор би бил легитимен, той припомни, че членовете на ВСС, избирани от парламента, трябва да бъдат изпратени там с 2/3 от гласовете на депутатите.
„Не си представям как сега могат да изберат, дори парламентът да заработи“.
„Ролята на Прокуратурата от края на 90-те, още с избора на г-н Филчев, е подобно на тази в много страни, които са в преход – и тя е съдебната система като инструмент. В съда – тези, които бяха натиснати от Прокуратурата, успяха да отиграят. Съдебната система се превърна в инструмент,с който политическите сили си решават проблемите с влиянието“, коментира той.
„Има лагери с различи цели и успешно позабавлява да се блокират, тоест другият да не печели точки“, е мнението му за пълния блокаж в Народното събрание.
„Според мен, има нежелание този парламент да заработи и да може да направи каквото и да е. Намираме се в тази безиходица, от която не знам дали в скоро време ще има излизане“, изрази мнението си по темата Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд.
„Някои си мислят, че Сарафов им е удобен. Ако погледнем историята му, той е по- върховете на Прокуратурата от повече от 10 години. За целия този период, е ясна публичната оценка за дейността на ПРБ – тя не е особено добра. Това се признава на практика от всички“, коментира още той.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай