Понеделник, 2 Декември 2024

,,МВР - Ново начало,,

 ,,МВР - Ново начало,,
Публикация   29 Ноемв, 2024   /     капитал   /     252

Управлява ли все още Делян Пеевски вътрешното министерство през Калин Стоянов?

  Повече от един месец след парламентарните избори грубата равносметка изглежда така: правителство няма, парламентът не работи, а само "ДПС - Ново начало" и ГЕРБ не оспориха честността на вота. Конституционният съд взе безпрецедентно решение, постановявайки повторно преброяване на гласовете в над 1700 секции заради съмнения за злоупотреби. Нищо от случващото се след, а и преди изборите (когато бяха оповестени редица сигнали за евентуален купен и контролиран вот) не трогва МВР.

   "С нашите действия МВР беше ефективно и смея да твърдя, че се справихме с купуването и продаването на гласове", гласеше равносметката на вътрешния министър Атанас Илков след 27 октомври. Министерството така и не посочи броя на полицейските акции срещу купуването на гласове, нито пък оповести в доклада си от кои формации са били "заловените купувачи". За сметка на това в областните подразделения на полицията случващото се изглежда съвсем ясно: местните началници, свързани с Калин Стоянов, просперират, а онези, които в годините назад са се осмелявали да разследват ДПС за купуване на гласове, са заменени с удобни кадри. Промените, които Атанас Илков направи, след като седна в министерското кресло, пък по-скоро приличат на маскировъчна мрежа, опъната над познати лица и утвърдени схеми.

   Към настоящия момент предходният МВР шеф Калин Стоянов е народен представител от "ДПС - Ново начало", с което окончателно затвърди всички подозрения, че министерството под негово ръководство работеше в услуга на Делян Пеевски. Уличаването на Калин Стоянов като алтер его на Пеевски в МВР стана препъникамък за ротацията в кабинета "Денков - Габриел", а впоследствие и провали номинацията на Горица Кожарева за служебен премиер. Така вторият служебен кабинет на Димитър Главчев се сформира с ангажимента, че Стоянов ще бъде сменен.

  От дистанцията на времето изглежда, че макар Стоянов да е депутат на Пеевски, а не министър, именно кадрите, назначени от него, управляват ведомството, а новият началник Атанас Илков прилича все повече на поредния сламен човек. От тази гледна точка не е изненада, че министерството вече с подигравка се нарича "МВР - Ново начало", а Делян Пеевски и неговата фракция на ДПС нямат никакви притеснения от нови избори. Сигналите, че са контролирали гласове на 27 октомври, потънаха, а списъкът с над 200 потенциални купувачи на вот, изваден от неформалната група BG Elves, е все така неразследван.

"Козметичните промени" в МВР

Настоящият депутат от формацията на Пеевски направи масови смени в МВР през август миналата година. "Илков запази подбора на Стоянов", коментират от системата. Фактите подкрепят това твърдение. При встъпването си в длъжност служебният министър Атанас Илков заяви, че ще прави само "козметични промени" в структурите на МВР. Така и стана. На практика с много малки промени (в Пловдив, Русе и Бургас) Илков запази назначенията в областните дирекции на МВР, направени от Калин Стоянов. Рокадите изглеждат буквално козметични, а под тях прозират връзките на Калин Стоянов. Емблематичен е случаят в Пловдив.

Кой командва полицията в Пловдив?

В началото на септември в града беше назначен нов шеф на полицията. Става дума за Георги Мишонов, когото Илков лично представи. Действията му бяха приети като опит в правилната посока, защото преди това министърът обяви, че иска да сформира свой екип, с който да гарантира честни избори. "Аз съм започнал и ще започна да изпълнявам своите отговорности с екип, който аз искам да създам", подчерта тогава той.

Машонов замени на поста начело на пловдивската полиция Димитър Събчев, който беше временно изпълняващ, назначен от Калин Стоянов. Оказа се обаче, че довереният на Калин Стоянов Димитър Събчев е станал заместник на Машонов. "На практика Събчев ръководи всичко в дирекцията там", твърдят от министерството пред "Капитал".

Събчев е известен в системата като близък до Стоянов - дотолкова близък, че докато е министър, го спасява от уволнение.

През миналата година дисциплинарно разследване уличава Събчев в множество нарушения - от обвинения в сексуален тормоз над млади колежки до любопитна услуга на фирма, свързана с брата на известния бизнесмен Георги Самуилов, собственик на INSA oil, която подчинен на Събчев твърди, че е извършил в извънработно време под прякото ръководство на Събчев.

Георги Самуилов през последните години се счита за изключително близък и бизнес обвързан до степен на зависимост от Пеевски, макар самият той винаги да го е отричал. Една от пресечните линии е Общинска банка, която в началото на 2018 г. беше приватизирана от специално създаден лихтенщайнски фонд, като компанията на Самуилов "Инса ойл" осигури финансирането, но без да придобие контрол. Макар да няма преки следи към Пеевски (ако попадаше под санкциите на "Магнитски", банката не би могла да оперира), в сектора тя е приемана за негова лична сфера на влияние. Друг ключов момент настъпва няколко месеца преди включването на Пеевски в санкционните списъци на САЩ през 2021 г. Тогава фирмите, пряко или косвено контролирани от депутата, са във фаза на ударно разчистване. Така като "купувач" на голям пакет от неговите имоти (емблематичния хотел "Берлин", който е ползван от него като лична резиденция, дипломатическия клуб в "Бояна", терена на бившата софийска фабрика на "Булгартабак" и много други) се появява дружество на мениджър в "Инса ойл" - Деян Калинов. По това време Калинов е описван от Самуилов като негов бивш служител, впоследствие отново се появява като представител на негови компании.

   Братът на Самуилов - Любен, и съпругата му пък са едри земеделци в Пловдивско. Случаят, в който е замесен зам.-шефът на областната дирекция на полицията в Пловдив, засяга дружеството "Учебен комплекс-2000" ЕООД, собственост на Вера Самуилова (съпруга на брата на Георги Самуилов - Любен). Според документацията, с която "Капитал" разполага, под наставленията на Димитър Събчев друг полицай от Раковски на практика е изготвил документ, с който е прикрит случай за нарушения, свързани с трактор на дружеството. Ако нарушенията не са били потулени, тракторът е трябвало да бъде спрян от движение поне за половин година, което несъмнено води да загуби за дружеството.

   Случаят със семейство Самуилови е от 2021 г., а разследването тече до 2023 г. (наред с обвиненията в сексуален тормоз), когато вътрешната проверка констатира, че спрямо Димитър Събчев трябва да бъде взета най-тежката мярка - "уволнение".

Така на 7 септември миналата година при Калин Стоянов е изпратено предложение за уволнение на Събчев, което той не подписва. По неофициална информация на "Капитал" бившият министър е изискал дисциплинарната комисия да изготви нова справка, която да не препоръчва уволнението на Събчев, а обратното - оставането му на работа. Този разказ не може да бъде потвърден официално, тъй като подобно разпореждане е дадено устно. Факт е обаче, че седмица по-късно - на 13 септември, същата дисциплинарна комисия, която е настоявала за уволнението на Събчев, вече си е променила мнението и предлага на министъра да прекрати производството срещу полицая.

   Така Събчев е запазен на работа по времето на Калин Стоянов. А през лятото на 2024 г. се изкачва и до и.д. началник на полицията в Пловдив - назначен отново от Калин Стоянов. Впоследствие Илков уж прави промени в ОДМВР - Пловдив, но фигурата, близка до Стоянов (който вече е депутат на Пеевски), е запазена в ръководството на полицията в града.

Какво става, ако разследваш ДПС за купуване на гласове?

Коренно различен е случаят с директора и със заместник-директора на ОДМВР - Ловеч, които през 2021 г. правят опит да разследват схема за предполагаемо купуване на гласове, свързано с ДПС (тогава още Пеевски и Доган са единни). Историята пред "Капитал" разказа бившият зам.-директор на полицията в града Георги Иванов, който в края на юни тази година е дисциплинарно уволнен заради съмнения, че е участвал в схема за продажба на автомобилни номера.

Планирани били редица оперативни действия, в това число СРС-та. Полицията започва активно да работи, а Иванов и неговият началник Станислав Великов идват в София, за да докладват лично на министъра на вътрешните работи - по това време Бойко Рашков. "ДПС трябваше да се свържат с А.М. пак, той да дойде в София и те да си искат от него парите, дадени му за гласове. Ние дойдохме да искаме съдействие от МВР на централно ниво", разказва някогашният зам.-директор на полицията в Ловеч.

На срещата в кабинета на Рашков присъстват министърът, зам.-директорът на ОДМВР - Ловеч, Георги Иванов и шефът на полицията в града Станислав Великов, главният секретар на МВР по онова време Петър Тодоров, както и Калин Стоянов - в качеството му на шеф на ГДБОП, и неговият заместник по това време Любомир Николов.

"На тази среща, на която разказахме всичко - какво сме направили по разследването, какво очакваме и какво съдействие искаме, получихме пълна подкрепа от Рашков. След това обаче случаят замря - никой никога не потърси отново А.М. да си търси 80 000 лева", обясни Георги Иванов. Дали е имало теч на информация от някого от присъстващите в кабинета на Рашков към ДПС, може само да гадаем. Самият Рашков потвърди пред "Капитал" за срещата с ръководството на ловешката полиция и за проваленото впоследствие разследване.

През лятото на 2024 г. Георги Иванов и неговият началник Станислав Великов са уволнени дисциплинарно от системата. Министър е Калин Стоянов, който за ловешките полицаи не иска от дисциплинарната комисия да си промени становището. "Водя дела, за да докажа, че това, което се случи, не е нищо по-различно от политически натиск", каза Иванов пред "Капитал". Междувременно срещу него е заведено и дело, че краде ток в дома на тъстовете си, което засега е спечелил на първа инстанция.

Понастоящем директор на полицията в Ловеч е старши комисар Дончо Манов. Той е назначен за временно изпълняващ длъжността от Калин Стоянов, а новият министър Атанас Илков не прави никакви рокади там. В града се знае, че новият началник на полицията е близък на кмета на община Угърчин Станимир Петков (ГЕРБ).

"Къде изчезна жандармерията?"

Според представители на МВР, с които "Капитал" разговаря, "в структурите, в които бяха направени смени, не се вижда промяна на линията, а напротив - все се намира някой, който да движи старите схеми. Там, където имаше персонални промени, генералното поведение си е същото".

Фактите потвърждават този извод. Освен случаите в страната, за които Пловдив и Ловеч са показателни, размествания се случиха и на централно ниво. Непосредствено преди изборите Атанас Илков смени шефа на Главна дирекция "Жандармерия, специални операции и борба с тероризма". Резултатът вместо затягане на контрола и борба с изборните измами беше съвсем противоположен.

Двама независими източници потвърдиха пред "Капитал" информацията, че в изборния ден на 27 октомври екипи на жандармерията в пловдивските ромски махали е имало само до обед. Изборни наблюдатели обясняват, че дори и да има организирано купуване на гласове, присъствието на колите на жандармерията действа "стряскащо" и "дисциплиниращо". Въпреки това обаче екипите са "изтеглени".

"Около обед в неделя ни беше разпоредено да напуснем "Столипиново". Действията ни могат да се проследят по GPS-ите на автомобилите", разказаха от звеното. Информацията официално потвърди и бившият служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев пред "Капитал". "Нека се провери къде са изпарени тези хора и защо не били там, където са най-нужни", призова той.

Равносметката изглежда повече от ясна: докато новият вътрешен министър Атанас Илков бодряшки обяснява на гражданите, че се е справил с купуването на гласове, справил се изглежда само санкционираният за корупция от две държави Делян Пеевски.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha