Повече от един месец след парламентарните избори грубата равносметка изглежда така: правителство няма, парламентът не работи, а само "ДПС - Ново начало" и ГЕРБ не оспориха честността на вота. Конституционният съд взе безпрецедентно решение, постановявайки повторно преброяване на гласовете в над 1700 секции заради съмнения за злоупотреби. Нищо от случващото се след, а и преди изборите (когато бяха оповестени редица сигнали за евентуален купен и контролиран вот) не трогва МВР.
"С нашите действия МВР беше ефективно и смея да твърдя, че се справихме с купуването и продаването на гласове", гласеше равносметката на вътрешния министър Атанас Илков след 27 октомври. Министерството така и не посочи броя на полицейските акции срещу купуването на гласове, нито пък оповести в доклада си от кои формации са били "заловените купувачи". За сметка на това в областните подразделения на полицията случващото се изглежда съвсем ясно: местните началници, свързани с Калин Стоянов, просперират, а онези, които в годините назад са се осмелявали да разследват ДПС за купуване на гласове, са заменени с удобни кадри. Промените, които Атанас Илков направи, след като седна в министерското кресло, пък по-скоро приличат на маскировъчна мрежа, опъната над познати лица и утвърдени схеми.
Към настоящия момент предходният МВР шеф Калин Стоянов е народен представител от "ДПС - Ново начало", с което окончателно затвърди всички подозрения, че министерството под негово ръководство работеше в услуга на Делян Пеевски. Уличаването на Калин Стоянов като алтер его на Пеевски в МВР стана препъникамък за ротацията в кабинета "Денков - Габриел", а впоследствие и провали номинацията на Горица Кожарева за служебен премиер. Така вторият служебен кабинет на Димитър Главчев се сформира с ангажимента, че Стоянов ще бъде сменен.
От дистанцията на времето изглежда, че макар Стоянов да е депутат на Пеевски, а не министър, именно кадрите, назначени от него, управляват ведомството, а новият началник Атанас Илков прилича все повече на поредния сламен човек. От тази гледна точка не е изненада, че министерството вече с подигравка се нарича "МВР - Ново начало", а Делян Пеевски и неговата фракция на ДПС нямат никакви притеснения от нови избори. Сигналите, че са контролирали гласове на 27 октомври, потънаха, а списъкът с над 200 потенциални купувачи на вот, изваден от неформалната група BG Elves, е все така неразследван.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай