Писмо до Алисе Муртезова, председател на Комисията по здравеопазване и социална политика, Пенчо Милков, кмет на Община Русе и Дауд Ибрям, директор на РИОСВ е изпратил директорът на РЗИ Русе доц. д-р Александър Парашкевов.
Вчера бяха проведени срещи, включително и с председателя на общинския съвет акад. Белоев, на които беше представена идеята за поставяне на три е-табла, които да отразяват ежедневно състоянието на въздуха.
В момента има две действащи табла /до сградата на общината и на ул. "Котовск". Идеята информацията за ФПЧ да бъде надградена.
Утре ще бъде проведена среща и при директора на РИОСВ Дауд Ибрям, за да бъдат уточнени повече детайли по направеното предложение.
Ето и текста на писмото:
Във връзка с отчетените стойности на замърсен въздух и фини прахови частици и зачестилите сигнали от гражданите, предлагам организиране на работна среща за по-детайлно обсъждане на инициатива за поставяне на електронни светлинни табла (по възможност на три места в различни райони на града), на които ежедневно да се отразяват чистота на въздуха от страна на РИОСВ и мерки за предпазване здравето на населението по препоръка на РЗИ като институция, отговорна за здравето на населението. Подробна информация за съответния замърсител ще бъде отразена и в сайта на РЗИ.
Регионалната здравна инспекция – Русе има система за наблюдение и контрол на качеството на атмосферния въздух. Мониторингът на замърсяването на атмосферния въздух, осъществяван от РЗИ, е насочен само към замърсители от човешки дейности (транспорт, отопление и др.), а не към замърсяване от промишлени предприятия. Този мониторинг се изпълнява при съблюдаване на изискванията за честота и точност на измерванията, и прилагането на референтни методи за оценка на концентрациите на наблюдаваните атмосферни замърсители: азотен диоксид, серен диоксид и общ прах. РЗИ – Русе няма ангажимент и съответна апаратура за измерване на фини прахови частици.
Подробна месечна информация на резултатите от измерванията на РЗИ – Русе се намира на сайта на инспекцията в раздел „Публикации“, подраздел „Фактори на жизнената среда“.
Изразявам желание и готовност за обединяване на усилия и познания по поставения проблем в съвместно сътрудничество на институциите.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай