Неделя, 1 Декември 2024

24 ноември - Имен ден празнуват Екатерина, Катя, Катрин, Катерина

24 ноември - Имен ден празнуват Екатерина, Катя, Катрин, Катерина

        На днешната дата, 24 ноември православната църква почита Света великомъченица Екатерина. Имен ден имат всички, носещи името на светицата - Екатерина, Катерина, Катя, Катрин, Катина, Тина.

   Според преданието Екатерина била дъщеря на Конт, управител на Александрия, Египет по времето на император Максимиан. Живеейки в столицата, Екатерина получава блестящо образование, изучавайки работите на най-видните философи и учени. Според житието й, тя била изключително красива девойка, но била решила да се омъжи само за равен на нея по хубост, ум и знания.

   Младежи от много богати семейства кандидатствали за ръката на красивата Екатерина, но никой не бил одобрен. Майката на Екатерина, която тайно изповядвала християнството, я изпраща при един отшелник, който я посвещава във вярата.

   Преданието разказва, как Екатерина се е срещнала с тогавашния император. Тя опитала да го убеди, че допуска грешка като преследва християните.

   Екатерина успява да привлече към вярата жената на императора и много мъдреци, изпратени от него с цел да я върнат към езичеството. Всички те впоследствие са убити и обявени за мъченици.

   Императорът заповядва да вкарат Екатерина в затвора, където тя въвежда в християнството всички, които я посещават. Поради това е осъдена на смърт чрез разпъване на колело. Въпросното колело обаче се разпада, когато мъченицата го докосва. Тогава палачите я обезглавяват.

   Според преданието ангели отнасят тялото й в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир. Манастирът оцелява през вековете, като остава хранилище на безценни произведения на раннохристиянското изкуство, архитектура и илюстровани ръкописни книги.

   Главен символ на света Екатерина е колелото с шипове, което е известно като "колелото на Екатерина".

   В традиционната българска народна култура денят на св. Екатерина (познат като "Света Катерина", 24 ноември) се почита най-вече в Южна България. В Пловдивския край се вярва, че тя предпазва децата от болести, най-вече от шарка. В този регион майките, които имат малки деца, рано сутрин омесват погача и малко кравайче, което намазват с мед. Погачата се раздава за здраве из махалата, а кравайчето се окача на вратата или се хвърля на покрива "за Баба Шарка".



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha