Нови допълнителни мерки за облекчаване на трафика в района на ГКПП „Дунав мост“ при Русе предложи областният управител Драгомир Драганов. Това се случи по-рано днес на организирана от него и заместника му Георги Георгиев среща с компетентните държавни институции и кмета Пенчо Милков. Сред мерките, които предстои да се предприемат в краткосрочен период е поставяне на предупредителни електронни табла, които да информират за забраната за паркиране на български и английски език. В спешен порядък ще се работи и за възобновяването на пътната маркировката по бул. „Тутракан“.
В рамките на срещата Драганов настоя и за осъществяване на съвместен превантивен контрол от страна на Областната дирекция на МВР, „Автомобилна администрация“ и БТТОЛ с цел избягване на нерегламентирано спиране на товарните автомобили по бул. „Тутракан“. Техните екипи ще следят за спазването на правилата за движение в района и недопускане на неправомерно спиране на неподходящи за целта места на камионите. По думите на областния управител е необходимо да се предприеме всичко възможно за съкращаване на времетраенето от напускане на паркинга от тировете до преминаването им през българо-румънската границата, което към момента е около 12 часа.
Според Драганов този период трябва да е значително по-малко, не повече от 6 часа. За да се случи това обаче е необходимо подобряване на пропускателната система и синхронизиране между всички паркинги на територията на града. Освен това Драганов предложи на Областното пътно управление актуализация на организацията на движението между двете кръгови кръстовища в района на ГКПП „Дунав мост“ и самия пункт.
Пенчо Милков също представи редица мерки, които да облекчат трафика и да намалят произшествията в района на Дунав мост.
Сред тях са по-добра организация на маршрутите и престоя на тежкотоварните автомобили. По думите на кмета всички съоръжения трябва да работят с единен механизъм за преминаване на тежкотоварните автомобили през границата, като това може да се случи със съдействието на граничните власти.
Според Пенчо Милков липсата на указателни табели към по-малките паркинги в района на ГКПП „Дунав мост“ е сериозен минус и фирмите, които ги стопанисват, е нужно да отделят собствени средства за тяхното разполагане по пътния участък. „Русе има много голям ресурс за паркиране на тежкотоварни автомобили, който в момента не се използва оптимално. Обединяването на пропусквателния режим на всички тир паркинги и добрата комуникация между тях ще помогнат неимоверно за отпушване на трафика“, допълни кметът.
Пенчо Милков се ангажира да бъдат изработени допълнителни пътни знаци и хоризонтална маркировка, която да обозначава местата, забранени за спиране на тежкотоварни автомобили на входно – изходните точки на Русе. Според него недостатъчното обозначаване е предпоставка за струпване на камиони по пътните артерии, което в последствие става по-трудно за регулиране от страна на органите на реда.
„Община Русе може да отдели средства от собствения си бюджет за наемане на преводачи на няколко езика, за да се улесни санкционирането на чуждестранните нарушители. Една кампания в рамките на месец ще подейства възпитателно както на родните шофьори, така и тези, които преминават през страната от други държави“, каза кметът.
Участниците в работната среща се обединиха около идеята, че процент от таксите, събирани за преминаване на границата Русе – Гюргево, трябва да остават за община Русе.
В срещата участваха директорът на Автомобилната администрация Венцислав Шахънов, представители на Областната дирекция на МВР, директорът на Областно пътно управление инж. Стамен Савов, началникът на сектор „Контрол и правоприлагане“ – Русе към Националното ТОЛ управление инж. Димитър Вълков, както и представители на бизнеса.
Утре се предвижда Драганов да се срещне с ръководството на Регионална дирекция „Гранична полиция“ и Териториална дирекция „Митница – Русе“. Срещите се провеждат след поредица от сигнали от бизнеса, работещ в района на ГКПП „Дунав мост“, който често се оказва без достъп до производствените си бази, административните си сгради и търговските площи.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай