Неделя, 22 Декември 2024

16 ноември - Св. апостол и евангелист Матей

16 ноември - Св. апостол и евангелист Матей

   Матей е един от 12-те апостоли и автор на първото от четирите канонични Евангелия (Евангелие от Матей). Като светец се празнува от Православната църква на 16 ноември, а от Римско-католическата църква на 21 септември.

   Свети апостол и евангелист Матей бил родом от Капернаум, наричали го още Левий. Той бил митар (събирач на данъци), за властника на Галилея - Ирод Антипа.

   Длъжността митар, или събирач на данъци, била в голямо презрение у юдеите, понеже митарят събирал данъци от божия народ за езическото римско правителство. Митарите, освен това, били твърде користолюбиви хора Когато Йоан Кръстител проповядвал на човеците покаяние, и митарите, заедно с другите идвали при него да питат какво трябва да направят, за да получат царството небесно, Йоан Предтеча им казал:

   Йоан Предтеча им казал: "Не взимайте повече от определеното!"Според Евангелието от Матей на брега на Тивериадското езеро, там, където се събирали данъците, Иисус Христос се спрял, призовал Матей да върви след него и той го последвал, като станал един от неговите дванадесет ученици. Осем години след Възнесението по молба на йерусалимските християни Матей написал своето евангелие, в което разказва за живота и делото на Иисус Христос.

16 ноември - Св. апостол и евангелист Матей - Hera.bg

   От това време Матей бил винаги с Христа в числото на Дванадесетте Негови ученици. Наричат го още Левий. Но той сам от смирение нарича себе си Матей-Митар, като че ли да напомня за своето предишно звание.

   Свети апостол Матей написал своето Евангелие по молбата на апостолите осем години след възкресението на Спасителя. Той пръв описал събитията от земния живот на Господа. Неговото повествование се отличава с необикновена простота и е понятно за всекиго. То предава  подробно възвишеното божествено учение на Христа за блаженствата, за молитвата и пр.

  Обикновено на иконите, изобразяващи св. Матей, изобразяват до него, като тайнствен символ на евангелиста, ангелоподобен човек, изразявайки с това кротостта на неговия дух и чистотата на учението.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha