Вторник, 5 Ноември 2024

Макет на античната и средновековна крепост ,,Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей

   Макет на античната и средновековна крепост ,,Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей
Публикация   05 Ноемв, 2024   /     akcent.bg   /     37

Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта

   Макет на античната и средновековна крепост „Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей. Възстановката е дело на Николай Николов, който се вдъхновява за създаването на творението си от презентация за обекта през месец май тази година. След близо шест месеца и поредица от консултации с водещия археолог на крепостта Деян Драгоев проектът е готов. За създаването му са използвани над 1000 дървени бъркалки за кафе.

   Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта – основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули.

   Крепостта, известна като „Кале Широково“, е разположена на 35 км южно от гр. Русе. Впечатляващото при нея е начинът й на градеж – направена е от големи, рустицирани каменни блокове с размери, достигащи повече от 2 м. Основната крепостна стена е с широчина от 4,80 м, което я превръща в най-широката известна понастоящем крепостна стена в днешните български земи. Разкритата и проучена южна кула е с дебелина на стените от 3,50 м. Теренните проучвания на обекта се ръководят от археолога Деян Драгоев.

   В момента макетът е разположен във витрина в приземния етаж на музея, а през следващата 2025 г. ще стане част от изложбата, посветена на Кале Широково. Създателят на проекта Николай Николов не за първи път се ангажира да допълни възможностите за визуализация и интерпретация в музея. Преди две години Николов дари на музея впечатляващ макет на средновековния град Червен, който в момента се намира в сградата на Историческия музей. Той е направен от над 7000 дървени лъжички за кафе. Освен двата макета, през тази година Николай Николов превърна страстта си към историята във временна изложба от пирографии с образи на известни български възрожденци.

Тагове : музей , дарение ,


Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още