Сигурността на работното място, конкурентните заплати и модерната инфраструктура са неотменни условия за създаване на привлекателна среда за служителите. Около това се обединиха представители на бизнеса и местната власт по време на конференцията "Бизнесът и регионите - Хората, най-ценният капитал", организирана от списание BGLOBAL. Според тях това са основните фактори, които влияят върху привличането и задържането на квалифицирани кадри в регионите, но за целта е необходимо по-тясно сътрудничество между бизнеса и общините.
Изпълнителният директор на "Геотехмин" и член на Надзорния съвет на "Елаците-Мед" Доминик Хамерс каза, че най-важното, за да може една компания успешно да привлича работна ръка, е служителите да имат сигурност. По думите му в "Елаците-Мед" се получават конкуренти заплати. Той посочи, че в момента в там работят около 2100 души. Това са около 30 процента от трудовия потенциал в района на Средногорието. По-голямата част от служителите на компанията са от Етрополе. Има и такива и от Пирдоп, Златица, Мирково и село Чавдар. "Това е едната линия - гаранция за заетостта, добри заплати и условия за работа", заяви Хамерс.
Финансовият директор на "Аурибус България" Васил Досев добави, че Средногорието е регион, който е конкурентен като възнаграждения дори и на тези в София. "Рамките откъм условия е изключително добра", изтъкна Досев. Освен това той счита, че в компаниите вече предоставят достатъчно възможности човек да развие идеите си и да разкрие потенциала си, което е доста ценно.
Заместник-кметът по финансите на Столична община Иван Василев е убеден, че хората са най-ценният капитал. Той изтъкна, че това, което задържа хората, е качеството на живот. Той отбеляза, че градът трябва да допринася за привличане на бизнеси. Заради това основна цел е София да стане по-свързана. Освен транспортната свързаност, трябва да се подобрява и дигиталната. "Искаме столицата да бъде притегателно място за хората, но и да ги задържа", каза още Василев. Той посочи, че София допринася за повече от 40 процента от брутния вътрешен продукт на страната, но в същото време Столична община получава значително по-малко финансиране. Заради това се водят разговори с министъра на финансите дали е възможно да се направи финансова децентрализация, за да може столицата да получава повече финансов ресурс. "Трябва повече пари да остават в София, за да може да развиваме града", изтъкна Иван Василев.
Кметът на Ботевград Иван Гавалюгов каза, че близостта до София помага за развитието на града. По думите му инвеститорите може да намират квалифицирани кадри, които може и да са от София, без да се налага промяна на местоживеенето на техните служители. Той даде за пример, че инженери и специалисти ежедневно пътуват от София и това е една от предпоставките Ботевград да е предпочитано място за инвестиции. Освен това икономическата история на Ботевград също помага, защото в социалистическите години градът е бил индустриален и при промяната на икономическия строй много от специалистите са преминали в частния сектор.
Кметът на Ботевград отчете, че особено отчетливо вече се забелязва връщането на млади хора в града. Освен това дистанционната работа помага на това. Добрата пътна инфраструктура също помага.
Управителят на Електрохолд ИПС и член на УС на "Електрохолд Продажби" и "Електрохолд Трейд" Милен Христов коментира, че компанията е изправена пред множество предизвикателства. От една страна трябва да се поддържа мрежа, която е с размер от над 60 000 км кабели и най-важното – доставяща електроенергия на над 2,5 млн. абоната. От друга страна приходната част на "Електрохолд" се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Пред компанията има и предизвикателство в намирането на хора. Другата трудност са капиталовите разходи, които отново се определят от КЕВР. Според Христов те са крайно недостатъчни. Той даде за пример, че само най-спешните ремонти на електропроводите струват около 1 млрд. лева. Христов посочи, че за да може да се справи със 100 млн. лева годишна програма за ремонти, компанията трябва да избере кои точно да извърши. Поради тази причина компанията търси партньори в лицето на общините. Положителен пример в това отношение е подписаният меморандум за сътрудничество с Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ). По думите на Христов сътрудничеството е ключово, тъй като чрез общи действия няма да се стига до ситуацията постоянно да се прави "ремонт на ремонта". В момента една компания разкопава една улица, а утре някоя друга, което води до неудобства за гражданите и ненужни разходи. Заради това компанията "Електрохолд" е инициирала и подписала този меморандум, за да може да се направят общи проекти с общините и другите комунални доставчици.
Кметът на Етрополе Владимир Александров изтъкна, че европейските доходи помагат на хората да останат в родните си места. "Демографията е водеща, за да ги има регионите", изтъкна Александров. Той подчерта, че много хора вече са се завърнали да работят и живеят в Етрополе. Целта е те да се задържат и да се създават нови работни места в региона. Затова помагат добрите практики за разходването на общински средства. "За да изглежда един град добре и да е привлекателен, това е комплекс от добри практики", отбеляза Владимир Александров. За целта обаче е да има прозрачност на разходването на публични средства. Той изтъкна, че води политика за укрепване на бизнеса в Етрополе. Кметът информира, че в града след няколко дена ще се проведе икономически форум в Етрополе с бизнеса, за да се разбере с какво местната власт може да бъде полезна.
Конференция "Бизнесът и регионите - Хората, най-ценният капитал", организирана от списание BGLOBAL, се провежда в хотел "ИнтерКонтинентал". Панел на тема: Какво може да се направи за стимулиране на инвестиционната активност и за подобряване на инфраструктурната среда. Положителният отпечатък върху демографската картина.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай