Четвъртък, 31 Октомври 2024

ИПИ със специалното си издание Бяла книга ,,Отключване на растежа: пътят напред след изборите“

ИПИ със специалното си издание Бяла книга ,,Отключване на растежа: пътят напред след изборите“
Публикация   31 Окт, 2024   /     akcent.bg   /     81

Предлага се рамка със стабилна данъчна среда, овладяване на ръста на разходите и премахване на дефицита.

   Институт за пазарна икономика представи специалното издание Бяла книга на ИПИ: „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“. Бялата книга дава възможна посока за развитие на България в средносрочен план, като включва отделни глави за фискалната политика, демографията и човешкия капитал, върховенството на правото, инвестициите, конкурентоспособността и икономическия растеж.

   Основните части на Бялата книга на ИПИ са публикувани тук:

   Документът залага 9 фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които имат директно отношение към качеството на живот и са постижими без да се пренебрегва макроикономическата и финансовата устойчивост на страната. Сред целите са достигане на границата от 75% от средното ниво за ЕС по показателя БВП на човек от населението в стандарти на покупателна способност, повишаването на продължителността на живота до 77-78 г. в средносрочен план и отлепването от дъното по върховенство на правото в Европейския съюз.

   ИПИ предлага рамка със стабилна данъчна среда, овладяване на ръста на разходите и премахване на дефицита. Фискалната политика през последните две десетилетия ясно показва, че публични разходи над границата от 40% от БВП означават бюджетен дефицит и натиск за повишаване на данъците. Запазването на финансовата устойчивост изисква политически консенсус относно бюджета за 2025 г., който да овладее ръста на разходите, в т.ч. да ревизира решения на парламента от последната година за автоматично увеличение на средствата в определени сфери, да гарантира стабилна данъчна среда и спазването на фискалните правила в средносрочен план.

   Екипът на ИПИ поставя фокус върху развитието на човешкия капитал, като движеща сила за растежа в следващите години. Устойчиво обръщане на миграционните процеси, подобряване на знанията и практичните умения на учениците, в т.ч. финансиране на качеството и насочени мерки към слабите училища, широк набор от мерки в здравеопазването, в т.ч. намаляване на разходите от джоба на пациентите, насочване на ресурс към профилактика и превенция, целенасочена прогенерична политика и по-широк достъп до лекарства, както и по-добро таргетиране на социалните трансфери към уязвимите групи са част от мерките и политиките, които имат директно отношение към качеството на живот в страната.

   Отключването на потенциала на българската икономика изисква смели мерки в подкрепа на конкурентоспособността и растежа. Инвестициите в България в последните години са устойчиво под 20% от БВП – по този показател изоставаме чувствително от другите страни в Централна и Източна Европа. Повишаването на инвестиционната активност е възможно с подобрение в бизнес средата, данъчни мерки в подкрепа на инвестициите в капитал и иновациите, както и изчистен модел за развитие на индустриалните терени в страната. Насочени мерки в подкрепа на финансовата автономност на общините чрез увеличаване на собствените им приходи могат да дадат стимул на местната власт да провежда активна политика за привличане на инвеститори и развитие на икономиката.

   Изоставането по отношение на върховенството на правото продължава да отличава България от успешните европейски икономики и да ограничава потенциала за дългосрочен растеж. За да отключи своя потенциал и да преследва целите за сближаване, ръст на доходите и намаляване на неравенствата, както и въобще подобрението на качеството на живот, е абсолютно необходимо да се постигне отчетлив напредък в правосъдието. Ключово е да се премахне политическото и икономическото влияние над съда и прокуратурата, за да се върне доверието в институциите и да се спрат корупционните канали за източване на публичния ресурс.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha

Прочети още