Петък, 22 Ноември 2024

Проучване: 42% от младите у нас са изложени на висок риск от алкохолна зависимост

Проучване: 42% от младите у нас са изложени на висок риск от алкохолна зависимост
Публикация   02 Окт, 2024   /     akcent.bg   /     1174

49% от младите хора в България се страхуват от провал в различните му форми спрямо възрастта на анкетираните

   Младите хора у нас /15-19г./ припознават марихуаната като примамливо наркотично вещество, а 42% от тях са изложени на висок риск от алкохолна зависимост. Това сочат данните от първото по рода си национално представително изследване „Младите хора в България – ментални рискове, предизвикателства и перспективи“, изготвено от социологическа агенция „Тренд“, който бяха представени в столицата.

   Сред основните резултати е и фактът, че 49% от младите хора в България се страхуват от провал в различните му форми спрямо възрастта на анкетираните. Данните показват още, че 41% от стреса при младите е пряко свързан с образователната система, която се възприема като сериозен източник на натиск.

   „Като професионалист, винаги се ръководя от факти, а не от предположения и интерпретации. Тези данни ни дават точна представа за това какво тревожи младите хора в България и ще ни помогнат да разработим политики и програми, които да са в отговор на техните нужди и страхове“, заяви Калина Крумова, председател на Управителния съвет на Сдружение „Мрежа за развитие на личността и талантите“.

   Според Евелина Славкова, социолог от агенция „Тренд“, изследването предоставя детайли, които дават широк хоризонт за размисъл и действия пред обществото и институциите у нас. „Най - големият страх на младежите са финансовите проблеми. 45% от тях изпитват това чувство.

   Отглеждаме тревожно поколение, което се страхува как ще се справи финансово. Това са
драматични данни. В другите държави няма такава тревожност, когато говорим за финансова стабилност“, категорична беше тя.

   Д-р Пламен Димитров, клиничен и организационен психолог, подчерта, че младите хора са системно неглижирани.

   „Тази картина вече натрапчиво и хронично е с тези показатели от десетилетия. Това означава, че обществото ни игнорира бъдещето. Младежите имат проблеми, които не се решават системно, макар че се усмихват, защото са млади. Моето послание е, че България има нужда от цялостна програма за психично здраве. Българското общество е не просто тревожно, то страда“, добави той.

   Спортният психолог Теодора Ангелова подчерта връзката между стреса и спортната активност.

   „Спортът е изключително ефективен инструмент за редуциране на стреса и балансиране на емоциите. Движението е необходимо за здравословното ни функциониране“, каза тя.

   „Младежката възраст е най-сложната възраст в живота на човек. Това е единствената възраст, в която текат едновременно и двата процеса – подготовка за живота и реализацията в него. 80% от тях не са запознати дали държавните институции могат да им окажат подкрепа. Това е свързано с недоверието към институциите в България“, коментира д-р Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha