Неделя, 6 Октомври 2024

Срамен финал на късия 50-ти парламент

Срамен финал на късия 50-ти парламент
Публикация   27 Септ, 2024   /     akcent.bg   /     254

Депутатите от “Възраждане” и ИТН решиха, че заседание не трябва да има и блокираха трибуната

    Почти безличното съществуване на един от най-кратките формати на Народното събрание приключи със среднощен екшън, в който депутати от различни парламентарни групи усърдно демонстрираха, че нищо старо не е забравено и нищо ново не е научено. 

   В късните часове на 26 септември и малко преди началото на предизборната кампания, която официално стартира в полунощ на 27 септемри в пленарна зала настана революционна обстановка. Депутати от “Възраждане” и ИТН окупираха парламентарната трибуна в момент, в който трябваше да започне обсъждането на точките, свързани с промени в Пътната карта за климатична неутралност и проект на решение за изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост в компонент 4 „Нисковъглеродна икономика“ и договаряне по глава REPowerEU, по които страната ни очаква да получи 2 милиарда лева. С парите е свързана и съдбата на мините от Маришкия басейн.  

    Депутатите от “Възраждане” и ИТН решиха, че заседание не трябва да има и блокираха трибуната. Според тях, този въпрос не трябва да се решава набързо, въпреки, че срокът за задвижването на процедурата изтече вчера.

                         Окупацията започна

с процедурна хватка и продължи над два часа като преди това едва не се стигна до провал на заседанието поради липса ва кворум. Той беше събран от четвърти опит.  Тогава Павела Митова от ИТН взе думата за процедура по начина на водене и посочи, че председателят на Народното събрание Рая Назарян е нарушила чл. 46 от парламентарния правилник във връзка с проверката на кворума. Последва изключване на микрофона на Митова, част от депутатите се отправиха към трибуната, а председателят на парламента Рая Назарян се опита да овладее ситуацията, като призова за ред в залата. Сред окупиралите трибуната имаше и такива, които се опитваха да вдигат и изнасят на ръце квестори. Поради невъзможността депутатите да се изказват от трибуната, те получиха микрофон, от който да могат продължат със законодателната дейност. 

   Председателят на Енергийната комисия от парламента Делян Добрев започна да чете  доклада от проекторешението за одобрение на предложената от Министерски съвет актуализирана Пътна карта за климатична неутралност на Република България, част от законодателния пакет, който трябва да бъде гласуван, за да се тръгне към получаване на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. В този момент част от окупаторите започнаха да роптаят на висок глас. Други пък тръгнаха из залата и започнаха да изтръгват кабели на озвучителната система, за да прекъснат каквато и да е възможност за изказвания и дебати. В един момент на трибуната се качи и Делян Пеевски, който дружески прегърна небрежно подпрялия се на нея Тошко Йорданов. С приятелски изражения двамата си размениха реплики, но заради спреният звук, не стана ясно какво си говорят. 

   Всичко това се разигра пред очите на присъстващи в пленарна зала миньори, които бяха дошли, за да проследят приемането на точката, касаеща съдбата на мини “Марица Изток”.   

   По време на продължителната окупация се чуваха подвиквания “Закривай”, ръкопляскания, молби за почивка и т.н. Някои направо обясняваха, че не искат това заседание да продължава 

Неразборията доведе до свикване на извънреден председателски съвет, след който беше направена проверка на кворума. При нея се регистрираха 9 души и така бе обявен краят на последното заседание на 50-тият парламент, посрещнат с аплодисменти от депутатите, които продължаваха да блокират парламентарната трибуна, и от миньорите, които следяха пленарното заседание.   

                        След края на заседанието

осветлението в пленарната зала беше изгасено. В нея обаче останаха народни представители, които включиха фенерчетата на телефоните си и започнаха да пеят националния химн. 

   В кулоарите на парламента Станислав Балабанов и Тошко Йорданов обясиха, че депутати от "Възраждане" и "Има такъв народ" ще останат в пленарна зала, при изключено осветление до полунощ, когато според правилата на Изборния кодекс, не може да се провежда пленарно заседание.  

   Балабанов се оплака, че квесторите заключват вратите, за да не могат да се върнат обратно в пленара зала, а осветлението вътре е изключено.  

   "В момента, в който замириса на пари, на крадене на пари, през Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), нещо, което работещите в Маришкия басейн не подкрепят, и бяха цял ден в залата, за да изразят своето нежелание това да се случи, в момента, в който замириса на пари ПП-ДБ, ДПС на Делян Пеевски и ГЕРБ се събраха тутакси", заяви Тошко Йорданов.  

   “За тях е най-важно да вземат парите, да ги насочат към собствените си фирми, а това, че 30 хиляди човека ще останат без работа, въобще не им пука, посочи Йорданов.  

   Станислав Балабанов коментира изказване на Теменужка Петкова, която е заявила, че това действие, “което се опитват да правят трите партии от ГЕРБ, ДПС на Делян Пеевски и ПП-ДБ”, е първата стъпка към приватизация на ТЕЦ-овете, това е "мракобесен закон", който ще остави хората без работа, каза Балабанов, отбелязвайки, че това са думи на Теменужка Петкова като енергиен министър. Балабанов твърди, че с усвояването на два милиарда ще бъдат закрити топлоелектрическите централи и на тяхно място ще бъдат разкрити фотоволтаици, ще бъдат създадени 20-30 работни места, а 30 хиляди души ще останат без работа.   

   Председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев пусна снимка във Фейсбук от хаоса в пленарза зала с коментар: “Това са хората, които ще носят отговорност за милиарди загубени средства по ПВУ, за които днес е последния срок. Защо го правят ли? За да излъжат някой и друг избирател. Този парламент е срам! Добре, че отиваме на избори!” 

   Терминологията “да загубим парите” не е точна, терминологията е няма да им позволим да откраднат два милиарда, коментира пък Тошко Йорданов. Това са пари, които да бъдат откраднати, културният термин е усвояване, но това не са пари за развитие на икономиката, добави той. 



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha