Оставили сме децата си в лапите на злото, а си говорим за независимост. Това каза в предаването „120 минути“ конституционният съдия и университетски преподавател проф. Атанас Семов по повод Деня на независимостта и смисъла от образованието.
„Ние сме народ от посрещачи. Българинът винаги седи на прага с погача и шарена сол и чака да дойде някой, който да го освободи, да му създаде правила, да го оправи, да му даде самочувствието, че е редом със силните и големите“, поясни той.
Според университетския преподавател образованието е някъде в мазето на „къщата“ на нашето общество – някъде „между избата и склада за дърва“. „Образованието не е сложено в съвременното българско общество на централно място в хола – до или по-скоро пред телевизора“, поясни той.
Конституционният съдия определи прехода като провален именно поради недооценяването на образованието. Той говори и за медиите като първа влас, като призова журналистите да обърнат внимание върху незаконната продажбата на алкохол и цигари на децата.
„Учениците днес могат да си купят цигари и алкохол от магазинчета, разположени на метри от входа на училището. Могат да си купят и наркотици на две преки от училището. Това е огромен проблем, който продължава да се подценява“, посочи още проф. Семов.
Университетският преподавател смята, че вейповете в джобовете на децата са по-страшни „взривни устройства“ от пейджърите на „Хизбула“. Според него зависимостите към алкохол, цигари и наркотици са бомби, които гърмят по-лошо и са в основата на демографската криза.
„Ние сме едно оковано от зависимости общество“, категоричен е проф. Семов и допълни, че „за пътя, по който ходят овцете, е виновен овенът, който ги води“.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай