Петък, 22 Ноември 2024

Германия връща контрола по всичките си граници, съседни страни протестират

Германия връща контрола по всичките си граници, съседни страни протестират
Публикация   12 Септ, 2024   /     akcent.bg   /     332

Ограниченията се се прилагат от следващия понеделник с Франция, Белгия, Нидерландия, Люксембург и Дания

   Полският премиер Доналд Туск разкритикува като „неприемливо“ оповестената от Германия мярка да върне паспортния контрол за следващите шест месеца по всички свои сухопътни граници като част от отговора на страната срещу незаконната миграция, предаде Би Би Си.

   Туск е една от фигурите от съседни страни, които разкритикуваха този ход. Официалната позиция на Полша е, че на практика така се отменя действието на Шенген. Ограниченията, които вече са в сила по някои от сухопътните граници на Германия, ще се прилагат от следващия понеделник с Франция, Белгия, Нидерландия, Люксембург и Дания.

   Ръководителят на нидерландско-германския съюз от гранични общности каза, че това е „паническа реакция“, докато вътрешният министър на Австрия подчерта, че няма да приеме никой, отхвърлен от Германия.

   Германските опозиционни консерватори обаче заявиха, че Берлин не е отишъл достатъчно далеч в мерките срещу незаконната миграция.

   Трите партии в правителството на канцлера Олаф Шолц са подложени на нарастващ натиск да отговорят на слабите резултати на провинциалните избори в Източна Германия, където имиграцията беше водеща тема.

   В Тюрингия крайнодясната „Алтернатива за Германия“ излезе на първо място, а на хоризонта са нови избори в Бранденбург след по-малко от две седмици.

  Дебатът за миграцията беше разпален от убийството на трима души на фестивал в Солинген в Западна Германия, където бе арестуван сириец, който трябваше да бъде депортиран след неуспех в получаването на убежище.

   Консервативните партии ХДС/ХСС първоначално заявиха, че ще участват в среща за миграцията на върха на правителството и държавните лидери във вторник, насочена към постигане на споразумение за следващите стъпки.

   Но в крайна сметка те се оттеглиха, обвинявайки правителството, че не приема сериозно консервативните предложения за отхвърляне на търсещите убежище на границата.

   „Явно федералното правителство е безнадеждно разделено вътрешно и не може да постигне съгласие относно ефективни мерки“, каза лидерът на ХДС Фридрих Мерц.

   Германия и всички нейни съседи са част от Шенгенската зона и според правилата на Европейския съюз временните проверки са разрешени „като последна мярка, в изключителни ситуации“ за период до шест месеца.

   Германският вътрешен министър Нанси Фейзер обясни, че разширеният контрол ще предпази от „опасности, породени от ислямския тероризъм и тежката престъпност".

   Според нейния план, представен на 16-те германски провинции, полицията ще проверява дали търсещ убежище вече е потърсил закрила в друга страна от ЕС и бързо ще започне процедура за връщането му обратно, ако е потърсил такава.

Премиерът на Полша обаче изрази съмнение, че мерките се държат по-скоро на „ „вътрешногерманската политическа ситуация, отколкото на нашата политика спрямо нелегалната миграция по нашите граници“.

   Полша е изправена пред ръст на нелегалните мигранти, пресичащи границата си с Беларус от 2021 г. – нещо, което тя смята за част от „хибридна война“, водена от Беларус и Русия. Много от мигрантите се насочват към Германия.

   Доналд Туск каза на среща на полски дипломати във Варшава, че ще поиска спешни консултации с всички засегнати страни.

   Говорителят на Европейската комисия Анита Хипер каза, че всяко повторно въвеждане на гранични проверки трябва да бъде направено в съответствие с Шенгенския кодекс, така че докато мерки като тези на Германия са възможни, „тези проверки трябва да бъдат необходими и пропорционални“, за да се въведат.

  В Австрия, където крайната десница води в проучванията на общественото мнение преди изборите на 29 септември, вътрешният министър Герхард Карнер каза, че е инструктирал началника на полицията да не приема обратно никого, който е бил отхвърлен от Германия.

   „Няма свобода на действие“, каза той пред „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“.

   Кметът на нидерландски граничен град Йорис Бенгеворд каза, че граничният регион с Германия вече е имал забавяния по време на футболното първенство Евро 2024 през лятото, когато Германия наложи временни гранични проверки.

„На някои гранични пунктове времето за изчакване беше до половин час“, каза Бенгеворд, който е председател на алианса Euregio на германски и нидерландски гранични градове.

   Нидерландската транспортна група TLN обвини Германия в подкопаване на Шенгенското споразумение.

„Една от най-важните ни свободи е застрашена, за да се изпрати политически сигнал. Европа няма да стане по-сигурна с политически сигнали, а по-скоро с инвестиции за укрепване на външните граници и полицейско сътрудничество“, каза в изявление нидерландския евродепутат Ракел Гарсия Хермида-ван дер Вале.

   Някои политически лидери отдясно в Нидерландия са на различно мнение.

   „Ако Германия може да го направи, защо ние да не можем? попита Герт Вилдерс, чиято крайнодясна „Партия на свободата“ спечели първото място на миналогодишните избори и сега е част от правителството. „Що се отнася до мен, колкото по-скоро, толкова по-добре“, добави той.

   Чешкият вътрешен министър Вит Ракушан каза в понеделник, че граничният контрол на Германия не е заплаха за чешките граждани.

   „Това е продължение на настоящите мерки, които са в сила на германската граница от няколко месеца“, написа той в X. „Това не означава фундаментална промяна за Чешката република и нейните граждани в момента. Според моята информация проверките на случаен принцип ще продължат“.



Коментари

Все още няма коментари!

Коментирай

   captcha