Новостартирана мярка от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. предлага на земеделските производители възможност да инвестират в ефективно управление на водите. Общият бюджет на финансиране е 97.8 милиона лева, а крайният срок за подаване на проекти е 15 ноември. За да кандидатстват, земеделските стопани трябва да подадат своите проекти електронно в информационната система ИСУН, като използват електронен подпис.
По мярката за инвестиции в материални активи с целеносочен прием за ефективно управление на водите ще се финансират проекти и в растениевъдството, и в животновъдството. Максималната стойност на един проект е 450 хил. евро, като подпомагането е до 50% от разходите. Кандидатите трябва да бъдат с тригодишна бизнес история, като се допускат и колективни инвестиции от групи и организации на производители.
Проектите трябва да бъдат изпълнени в десетмесечен срок, но най-късно до 1 септември 2025 г., е посочено в условията на мярката.
При растениевъдството допълнителни точки ще се дават за проекти от секторите плодове и зеленчуци и етеричномаслени култури (20 точки). Проектите, свързани с биопроизводство и отглеждане на царевица в зърнопроизводството, ще получат 10 бонус точки. Допустими са инвестиции в системи и съоръжения за напояване, съхранение и пестене на вода, както и за автоматизиране на процеса на напояване.
Важното ограничение е, че допустими за кандидатстване са всички площи със съществуващи напоителни съоръжения или земи, които не се напояват, но към 1 януари 2007 г. са имали система за напояване.
Животновъдството също е приоритетен отрасъл по мярката и получава 20 бонус точки в класирането. В този сектор финансирането може да се ползва за инвестиции в системи за съхранение, пестене и пречистване на вода, за автоматизирано поене на отглежданите животни, както и за по-ефективно управление на отпадните води.
Мярката за инвестиции в ефективно управление на водите бе програмирана чрез искане на България за преразпределение на пари в Програмата за развитие на селските райони 2014-2020, което бе изпратено в ЕК през май заради слабо усвояване и риск от загуба на средства. То включва и друга нова мярка - за инвестиции в екосъоръжения при преработката на земеделски продукти. Тази мярка бе отворена в началото на юли с бюджет от 52.8 млн. лв., като проекти се подават до 11 октомври.
Преработвателният сектор има възможност да модернизира производството си и да намали въздействието си върху околната среда благодарение на новата мярка за финансиране.
Предприятията могат да получат до 50% от стойността на инвестиции в:
Екологични технологии: Като пречиствателни съоръжения, системи за управление на отпадъците и съоръжения за пречистване на води.
Възобновяеми енергийни източници: Като биомаса и биогорива, с цел намаляване на енергийните разходи и повишаване на енергийната ефективност.
Максималният размер на финансирането по проект е 700 000 евро.
Източник: https://parite.bg
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай