Имало е предупреждения още преди Олимпийските игри, че в последната година нарастват случаите на подготовка и реализиране на атентати на територията на Европа, като те са най-често планирани от лица заявяващи подкрепа към Ислямска държава. А възрастта на заподозрените е плашещо ниска, като голяма част от тях са на възраст между 13-19 години, това коментира Атанас Русев, директор на програма "Сигурност" в Център за изследване на демокрацията.
Случаят с отменения концерт на поп звездата Тейлър Суифт във Виена, тъй като бе планиран терористичен акт на събитието, напомни на друг такъв случай, който обаче завърши трагично – концертът на Ариана Гранде в Манчестър през 2017 г., когато загинаха 22 души, а над 1000 бяха ранени. Властите в Австрия арестуваха трима души, планирали атентата на концерта на Суифт, кaто и тримата са на под 20-годишна възраст. Твърди се, че сигналът към австрийските власти е подаден от американските служби, като и тримата замесени в плановете имат установени връзки с Ислямска държава.
Рекрутирането онлайн е най-използваният подход от Ислямска държава, като в миналото Telegram бе основният канал, а сега групировката разпространява пропаганда и в TikTok, тъй като тя е мрежата на младите в момента. Гостът обясни, че при избирането на цел за атентат често се подбира символично място, събитие или време от годината. Концертите са като запазена марка на терористичната групировка, тъй като привличат голямо внимание към себе си, а колкото по-популярна става тя, толкова по-лесно привлича средства за поддържане на терористичната мрежа.
„Трудно е да се установят такъв тип заплахи, много е важна работата на службите, но без добра разузнавателна информация е трудно да се предотврати. През годините Ислямска държава имаше този подход – да убеждава, че не е нужно да сте част от голяма група, за да направите такава атака. Много от хората, които извършиха атаки бяха сами. Така че този тип самостоятелно радикализирани индивиди е много трудно да бъдат засичани и откривани от службите.“
ЕС инвестира много ресурси за превенция на радикализирането в интернет пространството, като работата с младите хора и социалните мрежи е ключов компонент за справянето с подобен тип предизвикателство.
Гостът обясни, че радикализацията намира плодородна почва в силно поляризирани общества, като в миналото страните, които станаха жертва на атентати, имат силно присъствие на крайнодесни общности. Но това проявление може да се наблюдава и при крайно левите, тъй като двата края на спектъра се антагонизират и е лесно да се подклаждат действия и реакции. Гостът допълни, че спрямо предишни години, когато Европа бе мишена за терористични атаки, сега тя е още по-разединена и поляризирана, което дава предпоставки на рекрутиращите.
Войните в Близкия изток често подхранват подобни организации. Най-важното за превенцията на атентати е да се използват новите технологии с цел сигурност, въпреки че има много недоволство около събирането на лични данни. Това прави борбата с такива заплахи по-трудна, тъй като средствата, които властите могат да използват са по-малко. България от своя страна не е имунизирана срещу такъв тип заплахи, но гостът обясни, че Европа отделя много ресурси за превенцията на тероризъм на територията ѝ. Така страната ни не е сама в борбата за опазването на населението си.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай