Името Марина се превежда като “огнена” и “слънчева”.
На 17 юли именници са Марин, Марина, Маринела. Името, което носят, означава постоянство.
За православната църква Света Великомъченица Марина е дъщеря на езически жрец от Антиохия. Марина приема християнството още на 12-годишна възраст, но понеже в Антиохия и близките околности нямало свещеник, който да извърши светото тайнство “кръщение”, тя останала непокръстена. Кръщението се превръща в нейно съкровено желание. Тъй като отказва брак на управителя на източните римски провинции Олибрий, той започва да я преследва и измъчва и накрая я посича с меч. Св. Марина често е изобразявана като победителка на дявола.
Казват, че Света Марина идва в съня на хората, които вярват в нея. Тя пророкува и дава съвети какво да се направи, за да се спасят вярващите от болести и нещастия. В много от църквите и манастирите, които носят нейното име, има лечебни води, особено силни в деня на Света Марина. Има обичай болните да се къпят в топли извори или с топли билкови отвари за здраве. Света Марина е известна като господарка на змиите и лечителка на ухапаното от тях. Почитана е като покровителка на брака, водите и Южното Черноморие.
В народните вярвания празникът има езически произход и се свързва Горещниците – най-топлите дни в годината. Те започват на 15 юли, когато хората изгасяли огъня във всички къщи. На третия ден от Горещниците – на Света Марина, се палел ритуално огън на селския мегдан и се вярвало в неговата сила. Затова искрица от него отивала във всеки дом, където се палел огън, като се вярвало, че той лекува всички болести на света.
Коментари
Все още няма коментари!
Коментирай